Почетна » Историја » „Нико не сме да вас бије“: Реченица која је окренула историју

37 година од Милошевићевог обраћања Србима на КиМ

„Нико не сме да вас бије“: Реченица која је окренула историју

На данашњи дан, 24. априла 1987. године Слободан Милошевић посетио је Косово поље и дао подршку Србима с Косова и Метохије који су се жалили на све агресивнији национализам косовских Албанаца.

Та подршка симболично је изражена реченицом: „Нико не сме да вас бије“.

Милошевићеви критичари тврде да су те речи биле националистичке, али његове присталице сматрале су да је покушавао народу да стави до знања да неће трпети кршење људских права у јужној покрајини.

Антологијска реченица

Реченица „Нико не сме да вас бије!“, коју је Слободан Милошевић изговорио у маси Срба током посете Косову и Метохији ушла је у антологију.

За неке је то био „српски национализам“, за друге „српски патриотизам“.

Милошевић је затекао је велики број Срба са Космета који су већ од албанске побуне 1981. на Косову и Метохији, када су и испостављени први захтеви за независношћу, живели у стању сталне репресије албанских сепаратиста.

Полиција, која је у то време била већином албанска, ограђивала се од било каквог дејства како би заштитила Србе који су већ тада живели у сенци нарастајуће политичке моћи већинских косовских Албанаца.

Под таквом пресијом, Срби су почели да се самоорганизују како би заштитили своје куће од сад већ честих екстремистичких претњи и напада.

Силовања, убиства, претње, уништавање имовине, али чињеница да су судство и полиција били под албанским руководством, утицали су на то да држава није могла да заштити Србе.

Срби с КиМ вапили да их Београд чује

Милошевић је био послат да смири наше сународнике. Али, ствари су већ отишле предалеко.

Толико далеко да су Срби после Слобиног ватреног говора са свечане бине буквално вребали шансу да му се лично обрате, како би били сигурни да их је неко чуо.

Срби са Косова вапили су за директним контактом са Београдом, а Милошевић је био ту. Хиљаде Срба гурало се како би стигло до Слободана док је он покушавао да уђе у Дом културе на Косову Пољу.

Милошевић је примио српске представнике, али је, док је разговор трајао, полиција, претежно албанског етничког састава, плашећи се насиља, употребила палице да удаљи масу од Дома културе.

Срби су почели да узвикују: „Убице“! и „Ми смо Титови, Тито је наш“.

Милошевић је изашао да види шта се дешава. Са балкона Дома културе одржао је говор који је требало да умири масу, али десило се супротно.

Када је кренуо да излази, Срби су хтели да му приђу ближе. Милиција је покушавала да их потисне.

Настало је свеопште комешање. Један од Срба је узвикнуо Милошевићу:

„Али, бију нас! Бију нас!“ (мислећи на поступак милиције према демонстрантима).

Милошевић се тада окренуо ка том делу гомиле и прилично јасно и гласно изговорио антологијску реченицу:

„Нико не сме да вас бије!“

То није била реченица само политичара, већ и реченица обичног човека. Она је на неки начин одредила судбину Срба на Косову и Метохији.

За једне национализам, за друге патриотизам

О Косову све до пролећа 1987. године Слободан Милошевић није јавно износио свој однос према том проблему. О кризи у покрајини држао се званичне одлуке партијских форума.

Она је гласила отприлике овако: “На дијелу је контрареволуција оличена у албанском национализму и ирендентизму против које се треба борити сходно интересима радничке класе и политици братства и јединства.”

Питање које је окренуло све

Управо ће на промени односа према косовском питању Милошевић свега пет мјесеци касније однети победу на антологијској Осмој седници и постати нови вођа Србије.

Кључни обрт догодио се 24. априла, када је Милошевић у покушају да умири узаврелу крв Срба и Црногораца дошао у Косово Поље. Ситуација је била напета.

На таласу петиције 2.016 незадовољних Срба иза које је на крају стало више од 80.000 потписника с краја 1985. године јачао је дух буне. Незадовољство је пријетило да ескалира или у сукоб или у масовни егзодус.

Стање је пријетило да се отме контроли. Србима је стигла подршка више од 200 интелектуалаца – академика, професора, књижевника и уметника из Одбора за одбрану слободе мисли и изражавања.

Косово је постало тема број један у београдској јавности.

Све остало је историја…

Извор: ИН4С

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.