Почетна » Наука » Не верујте им: Шта не би требали говорити чет ботовима

Безбедност и приватност је тешко сачувати

Не верујте им: Шта не би требали говорити чет ботовима

AI чет-ботови су постали изузетно популарни и корисни алати за добијање информација, савета и помоћи о разним темама.

Иако могу бити веома корисни, морамо бити опрезни када делимо своје података са њима. Зашто? Зато што им се не може веровати.

Да бисмо разумели ризике за приватност који су повезани са AI чет-ботовима, важно је знати како они функционишу.

Чет-ботови прикупљају и чувају транскрипте разговора са корисницима. Ово укључује сва питања, упите и поруке које шаљете чет-боту и одговоре чет-бота.

Компаније које стоје иза ових АI асистената анализирају и обрађују ове конверзацијске податке како би обучиле и побољшале своје велике језичке моделе.

Не знате где подаци иду

Размишљајте о чет-боту као о ученику који хвата белешке током часа.

Он записује све што кажете, а AI компанија затим прегледа ове „белешке“ како би помогла чет-боту да учи, слично као што би ученик читао своје биљешке да би нешто научио из њих.

То значи да ваше податке из разговора, који могу укључивати личне податке, мишљења и осетљиве детаље које откривате, прикупљају, чувају и проучавају компаније за вештачку интелигенцију, макар привремено.

Када делите личне или осетљиве информације са AI чет-ботом, губите контролу над тим где ти подаци иду или како се могу користити.

AI чет-ботови чувају податке на серверима који могу бити хаковани. Ови сервери садрже мноштво информација које сајбер криминалци могу да искористе на различите начине.

Они могу да украду податке и продају их другим сајбер криминалцима. Поред тога, хакери могу да користе ове податке за хаковање ваших налога и добијање неовлашћеног приступа вашим уређајима.

Сви подаци које пружите могу бити откривени, хаковани или злоупотребљени, што може довести до крађе идентитета, финансијске преваре или јавног излагања интимних информација које бисте радије сачували за себе.

Шта треба сакрити?

Заштита приватности значи бити селективан у вези са детаљима које откривате АИ чет-ботовима. Шта онда не треба рећи чет-боту?

Будите изузетно опрезни са овим врстама података:

1. Лични подаци за идентификацију: Избегавајте дељење личних података као што су ваше пуно име, кућна адреса, број телефона, датум рођења, број социјалног осигурања или други државни идентификациони бројеви.

Било шта од овога може бити искоришћено за лажно представљање, што може довести до крађе идентитета, финансијске преваре или друге злоупотребе ваших личних података.

2. Корисничка имена и лозинке: Никада не делите лозинке, ПИН-ове, кодове за потврду идентитета или друге креденцијале за пријаву са AI чет-ботовима. Чак и давање наговештаја о вашим креденцијалима може помоћи хакерима да приступе вашим налозима.

3. Финансијске информације: Никада не би требало да делите никакве информације о банковним рачунима, бројеве кредитних картица или податке о приходима са AI чет-ботовима.

Можете их питати за опште финансијске савете, постављати им општа питања у вези планирања буџета или чак за пореска правила, али чувајте своје осетљиве информације.

4. Ваше мисли које би требало да сачувате за себе: Док AI чет-ботови могу послужити као саосјећајни саговорник, требало би да избјегавате да откривате дубоко личне мисли, искуства или мишљења која вам не би било пријатно да јавно дијелите.

Било шта, од политичких или религиозних погледа до проблема у односима или емоционалних борби, могло би бити откривено ако се конверзацијски логови хакују или ако се њима лоше рукује.

5. Поверљиве информације у вези са послом: Када су у питању пословне тајне, инсајдерске информације или повјерљиви подаци на радном месту било које врсте, немојте о томе разговарати са јавним АИ чет-ботовима.

6. Ваш оригинални креативни рад: Никада не дијелите своје оригиналне идеје са чет-ботовима осим ако не желите да их дијелите са свима.

Како безбедно користити чет-ботове?

1. Будите опрезни у вези са информацијама које дајете.

2. Прочитајте политику приватности и потражите подешавања приватности чет-бота.

3. Користите опцију да онемогућите да се ваши подаци користе за обуку језичких модела када је доступна.

Дакле, коришцћење анонимног/приватног режима, брисање историје разговора и прилагођавање подешавања су главни начини за ограничавање прикупљања података од стране AI чет-ботова. Већина великих AI провајдера AI нуди ове опције.

Извор: Мондо

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.