Природним дијамантима су потребне милијарде година да се формирају дубоко под земљом под екстремним притиском и температурама.
Синтетички драгуљи се могу створити много брже, али процес траје од неколико дана до неколико недеља.
Процес стварања
Користећи нову методу засновану на мешавини течних метала, стручњаци су успели да за пар сати, без потребе за екстремно високим притиском, „узгајају” вештачке дијаманте.
Иако се процес и даље одвија на изузетно високим температурама (око 1000°Ц), континуални дијамантски филм је формиран за само 150 минута и под притиском од 1 атм (стандардна атмосфера).
Реч је о притиску који осећамо на средњем нивоу мора, односно који је десетинама хиљада пута мањи него што је иначе потребно.
За само 15 минута појавили су се мали фрагменти дијамантских кристала
Процес се може унапредити
Научници са Института за основне науке у Јужној Кореји сматрају да се цео процес може додатно унапредити, што би могло довести до искора у производњи синтетичких дијаманата.
Стручњаци су раније експериментисали са растварањем угљеника током производње дијаманата.
На пример, компанија General electric пре пола века развила је метод стварања дијаманата топљењем гвожђе сулфида. Али током тог процеса и даље је био потребан притисак од 5 до 6 гигапаскала.
„Открили смо метод стварања дијаманата под притиском од 1 атм и на умереној температури помоћу легуре течног метала“, наводе научници у новом истраживању.
Потреба за нижим притиском постигнута је коришћењем пажљиво измешане легуре течних метала: галијума, гвожђа, никла и силицијума.
После само 15 минута појавили су се мали фрагменти дијамантских кристала, а за два и по сата непрекидни дијамантски филм.
Потребна су нека подешавања
Иако је концентрација угљеника који формира кристале смањена на дубљим нивоима, научници верују да уз неколико подешавања могу побољшати цео процес, пише Science Alert.
„Верујемо да би једноставне модификације могле омогућити раст дијаманата на веома великој површини коришћењем веће површине или интерфејса, конфигурације грејних елемената и другачије дистрибуције угљеника у зони раста дијаманата“, рекли су стручњаци.
Иако ће ова прилагођавања потрајати, а истраживање овог процеса је још увек у раној фази, научници верују да је то метод са много потенцијала.
Процес који се тренутно користи за стварање већине синтетичких дијаманата траје неколико дана и захтева много веће притиске. Ако се оптимизује, ова нова техника би могла значајно да убрза и олакша производњу синтетичких дијаманата.
Истраживање под називом Раст дијаманта у течном металу при притиску од 1 атм објављено је у часопису Nature.