Почетна » Наука » Научници пронашли планету са температуром попут топлотног таласа у Великој Британији

Gliese 12 b: Најближа планета са сличним условима као Земља

Научници пронашли планету са температуром попут топлотног таласа у Великој Британији

Научници са Универзитета у Варвиксу су саопштили да су били део међународног тима који је открио нову насељиву планету величине Земље.

Радећи са NASA-ом и Европском свемирском агенцијом (ESA), тврде да Gliese 12 b има исту температуру као топлотни талас у Великој Британији из 2022. године и да је једна од ретких познатих камених планета на којој људи теоријски могу да опстану.

Удаљеност планете

Међутим, удаљеност планете од 40 светлосних година чини је прекао далеко да би се детаљније проучила, наводи универзитет.

Коментари научника

Астрофизичар из Варвика, др Томас Вилсон, рекао је: „Ово је заиста узбудљиво откриће и помоћи ће нашој истрази планета сличних Земљи широм наше галаксије.“

Планета има процењену површинску температуру од око 42°C, али научници кажу да су и даље несигурни каква је њена атмосфера, ако је уопште има. Она обилази своју верзију сунца сваких 12,8 дана и слична је величине Земљи.

Карактеристике планете

Планетин аналог Сунцу, назван Gliese 12, је хладна, црвена патуљаста звезда која се налази у констелацији Риба и планета добија 1,6 пута више енергије од своје звезде него што Земља добија од Сунца, наводи универзитет.

Тим је користио податке са сателита NASA-е и ESA-е да потврди постојање планете и карактеристике као што су њена величина, температура и удаљеност од Земље.

Ретке планете и будућа истраживања

„Разуздано, ова планета је најближа планета величине и температуре Земље коју познајемо,“ додао је др Вилсон.

„Светлост коју сада видимо потиче из 1984. године – толико је дуго било потребно да стигне до нас овде на Земљи. Планете попут Gliese 12 b су врло ретке, тако да је за нас веома ретко да можемо да испитамо једну овако блиско и научимо о њеној атмосфери и температури.“

Будућност истраживања атмосфере

Лариса Палеторп, ко-водитељ студије и докторанд на Универзитету у Единбургу и Универзитету у Лондону, рекла је да је то „јединични кандидат“ за даље студије атмосфере како би се открило неке аспекте развоја нашег сопственог соларног система.

„Земља остаје насељива, али Венера не због потпуног губитка воде. Атмосфера Gliese 12 b би могла много да нас научи о путевима насељивости које планете пролазе док се развијају,“ додала је.

Gliese 12 b
Foto: Medium

Да ли има живота ван планете Земље?

Наиме, да би се дошло до ове планете потребно је око 300.000 година, међутим научници истражују да ли постоји још планета са оваквим карактеристикама, али које су ближе.

С’ тога циљ научника NASA-e јесте да испитају да ли постоји још планета величине земље које орбитирају око хладних звезда и тако могу да задрже своје атмосфере. На тај начин могло би се доћи до одговора на питање које захвата све генерације и представља једну од највећих мистерија у историји човечанства, а то је да ли има живота за човека сем на планети Земљи.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.