Научници широм света спроводе истраживања како би пронашли лек за слепило. Различита бионичка решења која су до сада пронађена, нису успела да помогну слепим особама да поврате вид.
Стручњаци са Монеш универзитета у Мелбурну тврде да су изградили систем помоћу којег би људи који пате од било које врсте слепила поново могли да виде.
Бионичко око названо „Gennaris Bionic Vision System” развијано је готово деценију. То је бежични уређај који је дизајниран да директно стимулише примарну визуелну кору мозга. На тај начин враћа користан вид особама са обостраним, неповратним слепилом.
Ради тако што заобилази оштећене оптичке нерве како би сигнали могли да се преносе од ретине ока до центра за вид у мозгу. Корисник би морао да носи и посебно дизајнирану опрему за главу. У њу су уграђене камера и бежични предајник. Сет плочица од 9 мм, који прима сигнале, се уграђује у мозак.
„Наш дизајн ствара визуелни образац комбинацијом 172 тачке светла (фосфена), који пружа информације појединцима за лакшу навигацију у унутрашњим и спољним окружењима, као и за препознавање присуства људи и објеката око њих”, стоји у саопштењу Артура Лоерија, професора на Одељењу за електротехнику и рачунарске системе Монеш универзитета.
Истраживачи са овог аустралијског универзитета настоје и да унапреде свој систем како би помогли људима са неизлечивим неуролошким стањима попут парализе удова и квадриплегије.
Ово технолошко откриће даје наду онима који су изгубили вид, да ће можда моћи да виде или доживе ствари кроз бионичко око.
Истраживачи су видели успешне резултате на експериментима са овцама, којима је сет плочица безбедно уграђен у мозгове, са минималним споредним нежељеним ефектима. Сада се припремају да истраживања подигну на следећи ниво за први клинички тест на људима, који се очекује да ће се спровести у Мелбурну.