На овогодишњем климатском самиту ЦОП29, председник Азербејџана Илхам Алијев искористио је платформу како би снажно критиковао Француску и Холандију, оптуживши их за истрајност у „колонијалним праксама“ које, како је истакао, имају штетан утицај на животну средину и друштва која су на удару климатских промена. У говору пред лидерима малих острвских држава, Алијев је посебно нагласио континуитет колонијалних политика као кључни фактор у еколошкој кризи која погађа овај део света, обећавајући подршку Азербејџана у њиховој борби за еколошку правду.
Истичући проблеме који погађају француске и холандске прекоморске територије на Карибима и у Тихом океану, Алијев је скренуо пажњу на неповољан положај ових заједница, наводећи да централне власти у Паризу и Амстердаму често запостављају еколошке и социјалне потребе локалног становништва. Као посебно драстичан пример оваквих активности, навео је дугорочне последице француског нуклеарног тестирања у Француској Полинезији. Према Алијеву, ови тестови оставили су трајне еколошке последице које и данас утичу на здравље и благостање локалне популације, што симболизује „наслеђе колонијализма“ које није само историјско већ и болно актуелно.
Уз то, Алијев је указао и на недавне немире у Новој Каледонији, повезујући их са репресивним поступцима француских власти према аутохтоним заједницама које траже већи степен аутономије. Ове репресивне реакције, сматра он, одражавају дубоку политичку и еколошку неправду која се одржава и у савременим условима. Ови коментари изазвали су брзу реакцију француских званичника, који су Алијева оптужили за мешање у њихове унутрашње ствари. Као одговор, он је најавио оснивање Бакуске иницијативне групе која ће повезивати покрете из бивших колонија са циљем подршке деколонизацији и очувању права локалних заједница на аутономију.
Алијев је критиковао и ћутање Европског парламента и Савета Европе поводом ових питања, оцењујући да њихов недостатак реакције сведочи о „политичкој пристрасности“ ових институција, које, како је рекао, имају моралну обавезу да се залажу за правду, али својом пасивношћу доприносе одржавању неправде. У контексту глобалних климатских изазова, његова критика била је позив на разматрање историјских неједнакости које су и данас одлучујући фактор у борби за еколошку и социјалну правду.Наслеђе колонијализма и климатска правда: Алијев критиковао