Почетна » Наука » На ивици Сунчевог система откривена невероватна патуљаста планета

2017 ОФ201

На ивици Сунчевог система откривена невероватна патуљаста планета

На самој ивици Сунчевог система откривена је нова планета. То је изузетан транснептунски објекат (ТНО). Назван је 2017 ОФ201. Открио га је мали тим научника, саопштио је Институт за напредне студије.

Овај објекат је потенцијално довољно велики да би мога да се класификује као патуљаста планета. То је категорија у којој је много познатији Плутон.

ТНО је један од најудаљенијих видљивих објеката у нашем Сунчевом систему. И, што је значајно, сугерише да празан део свемира за који се сматрало да постоји иза Нептуна у Којперовом појасу, у ствари није празан.

Сихао Ченг са Института за напредне студије и његове колеге Ђаксуан Ли и Еритас Јанг са Универзитета Принстон дошле су до открића идентификујући специфичну путању објекта на небу. Нови објекат је званично проглашен откривеним 21. маја у Центру за мање планете Међународне астрономске уније. Студија је постављена на препринт серверу арXив, где тек треба да прође стручну рецензију колега.

Невероватна орбита

Транснептунски објекти су мале планете које круже око Сунца на удаљености већој од Нептунове орбите. Нови ТНО је посебан из два разлога – има екстремну орбиту и изузетно је велики.

„Афел објекта – најудаљенија тачка на орбити од Сунца – на удаљености је више од 1.600 пута већој од удаљености Земље од Сунца. У међувремену, његов перихел – најближа тачка Сунцу у орбити – је на удаљености 44,5 пута већој од удаљености Земље од Сунца, слично Плутоновој орбити“, рекао је Ченг.

Ова екстремна орбита, за чије је обилажење објекту потребно приближно 25.000 година, указује на сложену историју гравитационих интеракција.

„Мора да је доживео блиске сусрете са џиновском планетом. То је проузроковало његово избацивање у широку орбиту“, рекао је Јанг.

„Можда је било више од једног корака у његовој миграцији. Могуће је да је овај објекат прво био избачен у Ортов облак, најудаљенији регион нашег Сунчевог система, који је дом многим кометама, а затим враћен назад“, додао је Ченг.

„Многи екстремни ТНО имају орбите које изгледају као да се групишу у одређеним оријентацијама. Али 2017 ОФ201 одступа од тога“, објаснио је Ли.

Ово груписање је тумачено као индиректан доказ постојања још једне планете у Сунчевом систему, Планете X или Планете Девет, која би гравитационо могла да усмерава ове објекте у њихове опажене обрасце. Постојање објекта 2017 ОФ201 као изузетка у таквом груписању могло би потенцијално да оспори ову хипотезу.

Извор: Телеграф

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.