Почетна » Геоаналитика » Може ли дипломатија зауставити рат на Блиском истоку?

Израел се враћа за преговарачки сто након притиска САД

Може ли дипломатија зауставити рат на Блиском истоку?

Израел је у четвртак прихватио да 15. августа настави преговоре о примирју у Појасу Газе и ослобађању талаца које тамо држи палестински покрет Хамас.

Израел је то одлучио после интервенције САД, Египта и Катара. Они су упозорили обе зараћене стране да „више нема времена за губљење или изговоре“ и даље одлагање.

Тај мали напредак долази док се настављају борбе у Појасу Газе и у време страха од општег рата на Блиском истоку.

„После предлога САД и посредника, Израел ће 15. августа послати делегацију преговарача на локацију на којој ће бити договорени детаљи конкретизације споразума“, саопштио је кабинет премијера Бењамина Нетањахуа.

Притисци дали резултат

Вашингтон, Каиро и Доха позвали су супротстављене стране да наставе разговоре 15. августа. Указују да је оквирни споразум „сада на столу и недостају само детаљи његове примене“.

„Као посредници спремни смо, ако буде потребно, да изнесемо коначан предлог који би могао да реши питања примене (споразума) на начин који испуњава очекивања свих страна“, пише у тексту власти САД, Египта и Катара.

Катар је већ месецима укључен у преговоре иза кулиса, уз подршку Каира и Вашингтона, како би покушао да постигне примирје и договор о ослобађању талаца које је Хамас киднаповао из Изрела и држи у Појасу Газе.

Изгледи за прекид непријатељстава зависе од договора у фазама, почевши од прекида ватре.

Најновије расправе биле су засноване на оквиру који је крајем маја поставио председник САД Џозеф Бајден, за који је рекао да га је предложио Израел.

„Дошло је време да се закључи прекид ватре и споразум за ослобађање талаца и заробљеника“, пише у тексту, према којем „нема више времена за губљење нити изговора да било која од страна оправдава даље одлагање“.

Бојазан за преговоре

Такав развој догађаја долази након што је Хамас поставио на чело Јахју Синвара. Њега израелске власти оптужују да је један од организатора напада на Израел 7. октобра. Тај став изазива бојазан да ће ионако тешки преговори постати још тежи.

Израел је обећао да ће „елиминисати“ Синвара, који се није појављивао у јавности од 7. октобра.

За десет месеци рата сви покушаји посредовања су пропали. Рат, који је, према Хамасу, оставио готово 40.000 мртвих на малој опкољеној палестинској територији, погоршао је тензије на Блиском истоку. Између Ирана с једне стране и оружаних група које подржава, и Израела с друге стране.

Дипломатски напори се настављају у свим правцима како би се избегло заоштравање у читавом региону. Поготово након што је Иран обећао одмазду за убиство лидера Хамаса Исмаила Ханијеа 31. јула у Техерану. Техеран је за то окривио Израел. Дан раније Фуад Шукр, војни вођа либанског Хезболаха удруженог са Хамасом, убијен је у израелском нападу у јужном предграђу Бејрута.

Извор: Б92

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.