Унија послодаваца Србије још увек није изашла са предлогом конкретног износа за који би требало да буде повећан минималац. Из ове организације наглашавају да се најважнији параметри за привреднике у Србији односе на раст бруто домаћег производа и раст инфлације.
„Синдикати су изашли са својим предлогом. Ми још нисмо изашли са конкретним износом. Али увек наглашавамо да се најважнији параметри за привреднике у Србији односе на раст бруто домаћег производа и раст инфлације“, каже чланица преговарачког тима из Уније послодаваца Србије (УПС) Љиљана Павловић.
Преговори о минималној заради која ће важити од 1. јануара 2025. године започели су у среду. Представници синдиката траже да најнижа плата буде већа од 60.000. Држава за сада није дала званичан предлог. Али, незванично председник Србије Александар Вучић је наговестио да би минималац од наредне године могао да буде између 51.000 и 52.000 динара.
Павловић каже да су на првом састанку у оквиру преговора о минималцу разматрали параметре на основу којих се утврђује минимална цена рада.
„Добили смо најновије податке са којима располаже Министарство финансија када је у питању раст БДП-а, потрошачке корпе и инфлације и свих осталих параметара који су важни са преговоре“, рекла је она. Додаје да нису добили конкретан распон раста минималне цене рада од представника Владе.
Павловић је подсетила и да Унија уобичајено пре преговора спроводи анкету међу послодавцима.
„Према подацима које смо добили од послодаваца, око 35 одсто послодаваца није за раст минималне цене рада. Сматрају да ће то негативно утицати на њихово пословање. Једна од првих мера које би у том случају преузели јесте смањење броја запослених и повећање цена услуга и производа“, рекла је она.
Очекују интервенцију државе
Наводи да послодавци и даље, уколико дође до неког већег раста минималне цене рада, очекују од државе неку интервенцију у смислу повећања неопорезивог дела или умањење пореза и доприноса.
Говорећи о предлогу синдиката да се минимална зарада повећа на изнад 60.000, она је навела да у овом тренутку тај предлог није реалан. Не мисли да ће минималац моћи да се повећа за 31,32 одсто.
„Ми врло поштујемо синдикате и они се свакако боре да подигну стандард и да запослени од тих зарада могу да живе. Овде се ради о минималној цени рада. Минимална цена рада је између осталог основица за многа државна давања. Држава има прилично велики изазов јер за наредну годину мора да планира своје трошкове“, каже Павловић.