Почетна » Историја » Милева Анштајн: Жена иза генија који је променио свет

Милева Анштајн: Жена иза генија који је променио свет

У сенци највећег научног ума 20. века, Алберта Ајнштајна, стајала је једна изузетна жена чији је допринос физици и даље предмет расправа и истраживања. Милева Марић Анштајн, прва супруга чувеног теоретичара, била је не само његова животна партнерка већ и сарадница чији је утицај на рад на теорији релативности остао делимично загонетан. Иако је њена прича често заборављена или минимизирана, њен живот и рад представљају важан део научне историје.

Рођена 1875. године у Тителу, у тадашњој Аустроугарској, Милева Марић била је једна од првих жена које су се школовале у области физике и математике. Студирала је на престижним институцијама у Цириху и Хајделбергу, где је упознала младог и амбициозног Алберта Ајнштајна. Њихова везе није била само романтична већ и интелектуална – заједно су читали научне радове, дискутујући о најновијим теоријама и идејама.

Током година њиховог брака, Милева је била више од супруге и мајке њихове троје деце. Према неким историчарима и савременицима, она је активно учествовала у раду на Ајнштајновим радовима, укључујући и оне који су довели до његове Нобелове награде. Иако је њено име ретко помињано у научним круговима, постоје индиције да је њен математички умећу био кључан у формулисању неких од најважнијих Ајнштајнових теорија.

Међутим, њен живот није био испуњен само успесима. Брак са Ајнштајном био је турбулентан, а након развода 1919. године, Милева је остала сама са децом, борећи се са финансијским и емоционалним изазовима. Иако је добила новац од Ајнштајнове Нобелове награде као део њиховог споразума, њена каријера у науци је практично завршена.

Милева Анштајн је преминула 1948. године у Цириху, у релативној анонимности. Њена прича је тек у последњим деценијама почела да привлачи пажњу историчара и феминистичких истраживача, који настоје да исправе неправду и признају њену улогу у научној револуцији.

Данас, Милева Анштајн представља симбол жена које су се бориле за место у свету науке, али и подсетник на то колико су историјске приче често непотпуне. Њен живот и рад остају инспирација за оне који верују да иза сваког великог ума може да стоји још једна, можда заборављена, али подједнако важна фигура.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.