Извршни директор МЕТЕ, Марк Закерберг, најавио је велике промене које ће значајно изменити начин модерирања објава, видеа и другог садржаја на друштвеним мрежама Фејсбук и Инстаграм .МЕТА ће прилагодити своје политике прегледа садржаја на Фејсбуку и Инстаграму, укидајући фект-чекинге (провераваче чињеница).
Замениће их кориснички генерисаним „белешкама заједнице“, сличним онима које користи Илон Муск на платформи Кс.
Промене долазе непосредно пре него што изабрани председник Доналд Трамп преузме дужност. Трамп и други републиканци оптуживали су Закерберга и МЕТУ за оно што сматрају цензуром гласова деснице.
Факт-чекери били превише пристрасни
„Фект-чекери су били превише политички пристрасни и уништили су више поверења него што су га створили. Оно што је започело као покрет за већу инклузивност, све се више користило за утишавање мишљења и искључивање људи с другачијим идејама, и то је отишло предалеко“, рекао је Закерберг у видеу.
Међутим, Закерберг је признао „компромис“ у новој политици, напомињући да ће се због промена у модерирању садржаја на платформи појавити више штетног садржаја.
Новопостављени шеф глобалних послова Мете, Џоел Каплан, рекао је у уторак за Фокс Њуз да су Метини партнери из трећих страна који проверавају чињенице имали „добру намера на почетку, али било је превише политичке пристрасности у одабиру шта ће проверити и како“.
Ова објава долази усред ширег очигледног идеолошког помака удесно унутар највиших редова Мете, док Закерберг настоји побољшати свој однос с Трампом пре него што изабрани председник преузме дужност крајем овог месеца. Само дан раније, Мета је најавила да ће савезник Трампа и извршни директор УФЦ-а, Дана Вајт, ући у њен одбор, заједно с још два нова директора. Мета је такође рекла да ће донирати милион долара за Трампов инугурацијски фонд и да Закерберг жели активно учествовати у расправама о технолошкој политици.
Одлука повезана с променом власти у САД-у
Каплан, истакнути републиканац који је прошле седмице унапређен на највишу позицију у Метиној политици, признао је да је најава од уторка директно повезана с променом администрације.
„Неоспорно је да је дошло до промене у последње четири године. Свједочили смо великом друштвеном и политичком притиску, све у правцу појачаног модерирања садржаја, више цензуре, и сада имамо праву прилику. Сада долази нова администрација и нови председник који су велики заговарачи слободе изражавања, и то чини разлику“, рекао је Каплан.
Група Реал Фејсбук Оверсајт Борд — спољна организација за одговорност, чије име представља игру речи на званичну Метину групу, а чине је академици, правници и заговарачи грађанских права, укључујући ране инвеститоре у Фејсбук попут Рогера МекНимија — изјавила је да ове промене политике представљају да Мета постаје „потпуно МАГА“ (слоган Трампове кампање).
„Метина данашња објава представља повлачење с било каквог разумног и сигурног приступа модерирању садржаја“, наводи се у изјави групе, називајући промене „политичким удовољавањем“:
Промене у модерирању представљају запањујући преокрет у начину на који МЕТА управља лажним и обмањујућим тврдњама на својим платформама.
Године 2016. компанија је покренула независни програм за проверу чињеница, након тврдњи да није успела спречити стране актере да користе њене платформе за ширење дезинформација и сејање раздора међу Американцима. У годинама које су уследиле, Мета се наставила борити с ширењем контроверзног садржаја на својој платформи, попут дезинформација о изборима, антиваксерских прича, насиља и говора мржње.
Компанија је изградила безбедносне тимове, увела аутоматизоване програме за филтрирање или смањење видљивости лажних тврдњи и успоставила своєврсни независни „Врховни суд“ за тешке одлуке о модерирању, познат као Набзрни одбор.
Значајан заокрет
Али сада Закерберг следи кораке другог лидера друштвених мрежа, Муска, који је, након што је 2022. године преузео Кс (тада Твитер), распустио тимове за проверу чињеница и увео кориснички генерисане ознаке контекста, назване белешке заједнице, као једини начин исправљања лажних тврдњи.
МЕТА каже да завршава своје партнерство с независним проверитељима чињеница и уводи сличне белешке заједнице на својим платформама, укључујући Фејсбук, Инстаграм и Тредс.
„Мислим да је Илон играо невероватно важну улогу у покретању расправе и поновном фокусу људи на слободу изражавања, и то је било заиста конструктивно и продуктивно“, рекао је Каплан.
Компанија такође планира прилагодити своје аутоматизоване системе који скенирају кршења правила, за које каже да су резултирали „превише цензуре садржаја који није требало да буде цензуриран“. Системи ће се сада фокусирати само на проверу илегалних и „тешких“ прекршаја попут тероризма, сексуалног искоришћавања деце, дроге, превара и превара. Остали проблеми мораће пријавити корисници пре него што их компанија процени.
Закерберг је у уторак рекао да су Метини сложени системи за модерирање садржаја погрешно уклонили превише садржаја који не крши правила. На пример, ако системи погреше у 1% случајева, то би могло представљати милионе корисника од више од 2 милијарде колико их компанија има.
„Достигли смо тачку где имамо превише грешака и превише цензуре“, рекао је Закерберг.
Компомис
Но, Закерберг је признао да би нова политика могла створити нове проблеме за модерирање садржаја.
„Реалност је да је ово компромис“, рекао је у видеу. „То значи да ћемо ухватити мање лоших ствари, али ћемо такође смањити број невиних објава и рачуна које случајно уклонимо“.
Компанија такође укида ограничења на одређене теме, попут имиграције и родног идентитета, те смањује ограничења на количину садржаја везаног за политику који корисници виде у својим фидовима.
Као део промена, МЕТА ће преместити своје тимове за поверење и сигурност, одговорне за политике садржаја, из Калифорније у Тексас и друге локације у САД-у.
„Мислим да ће нам то помоћи да изградимо поверење и обављамо овај посао на местима где је мање забринутости око пристрасности наших тимова“, рекао је Закерберг.