Манастир Стањевићи, смештен на јужним падинама Ловћена у близини Будве (села Побори), представља један од најзначајнијих духовних и културних споменика Црне Горе. Манастир је посвећен Светој Тројици.
Према предању, основао га је у првој половини 14. века угледни племић Никола Стањевић, који је био један од истакнутих властелина у време цара Душана. Његова биста данас краси улазак у манастир, подсећајући на значај овог ктитора.
Периоди разарања и обнове
Током своје дуге историје, манастир је пролазио кроз периоде процвата и разарања. Након турских упада на Цетиње 1714. године, митрополит Данило Петровић Његош прелази у Стањевиће, где гради храм посвећен Светој Тројици и обнавља манастирски конак.
Средином 18. века, манастир постаје значајан духовни центар. Међутим, током Бокељског устанка 1869. године, манастир је разорен и остао је у рушевинама наредних 120 година.
У манастиру Стањевићи 1780. године била је отворена богословска школа коју је похађао и Свети Петар Цетињски.
Обнова у савременом добу и заслуге митрополита Амфилохија Радовића
Савремена обнова манастира отпочела је 1994. године, благословом митрополита црногорско-приморског Амфилохија Радовића, који је именовао јеромонаха Димитрија Благојевића за игумана. Отац Димитрије је предано водио обнову све до своје преране смрти 2004. године.
Његов рад наставио је јеромонах Јефрем Дабановић, садашњи игуман, који је уложио велики труд у завршетак обнове. Манастир је свечано освећен 2018. године, на 680. годишњицу постојања.
Савремени значај и активности
Данас, манастир Стањевићи представља значајан духовни центар који окупља вернике из целог света. У њему се налази библиотека са око 20.000 књига које је митрополит Амфилохије завештао манастиру, као и спомен-соба са бројним предметима које је владика користио за живота.
Братство манастира сваког 6. маја одржава богослужење у обновљеној Цркви Светог Ђорђа на оближњем брду Ђурђевац, где су и остаци истоимене тврђаве коју је подигао војвода Ђурђе Ђурашковић Црнојевић.
Манастир Стањевићи данас служи као сведочанство богате историје, духовности и културе овог подручја, настављајући да буде место молитве, учења и саборности за све који га посете.