Председник Кошаркашког савеза Србије (КСС) Небојша Човић представио је Национални пројекат развоја и стабилизације српске кошарке. Циљ је обнова кошарке кроз националну лигу и повратак суверенитета српске кошарке кроз Професионалну националну лигу од сезоне 2026/2027.
Критика АБА лиге и потреба за домаћим системом
Човић сматра да је регионална АБА лига изгубила смисао, па је предложио нови систем такмичења који ће се фокусирати на домаћу лигу.
Поред Човића, о новом пројекту говорио је и селектор репрезентације Светислав Пешић, који је изнео низ алармантних података о стању домаће кошарке. Најважније од свега, према његовим речима, јесте да овај трофејни спорт очекују велики проблеми после Олимпијских игара у Лос Анђелесу 2028. године.
Пешић: „Шта ћемо после Лос Анђелеса?”
„За следећи олимпијски циклус, уз мале промене, можемо да будемо оптимисти, али шта после Лос Анђелеса 2028. године?“, изјавио је селектор Светислав Пешић.
Он је подсетио на пројекат из 2001. године који је био прихваћен с одушевљењем, али је брзо наишао на отпор. Према његовим речима, потребно је гледати ширу слику, а не интересе појединих клубова.
Српска кошарка на четири стуба – време за промену
Пешић је истакао да кошарка у Србији почива на четири стуба: селекцији, правилима, младима и лиги. Он је оштро критиковао постојање више интересних група: КШ, КЛС и клубова из АБА 2 лиге, која, како каже, више користи другим земљама него српској кошарци.
ФИБА упозорава: Србија једина земља кошарке без националне лиге
Делегација КСС посетила је ФИБА, која је указала да је Србија једина „земља кошарке“ без своје националне лиге. Пешић се запитао да ли је могуће у малој Србији ставити личне интересе по страни и направити заједнички систем.
Он је предложио да се у лиги уведе правило о обавезном броју младих играча – четири испод 22 и четири испод 25 година.
Човић представио структуру нове лиге
Човић је објаснио да ће нови систем бити пирамидалан.
ПНЛ – Професионална национална лига, први ниво, 12 клубова из највећих кошаркашких центара Србије, са шест страних играча, КЛС – Кошаркашка лига Србије, МЛС 1 и 2 – Мушка лига Србије и МРЛ 1, 2 и 3 – Мушка регионална лига, летње лиге.
Укупно седам нивоа такмичења, од чега су прва четири национална.
АБА лига изгубила значај – време је за суверенитет
Човић је поручио да АБА лига више нема спортски значај и да је време за повратак националном систему, попут Грчке. Подсетио је да Звезда и Партизан већ имају стабилне лиценце за Евролигу и да се може направити лига која их неће оптерећивати.
Професионална лига под управом клубова
Према Човићевим речима, ПНЛ би водили сами клубови, као што је случај са КЛС-ом. Лига би имала борд који доноси одлуке, уз јасну хијерархију и циљ јачања домаће базе играча и инфраструктуре.
Капацитет дворана би морао бити минимум 1.500 гледалаца, буџет клуба 500.000 евра уз банкарску гаранцију. Преноси утакмица били би у фиксним терминима.
Транзициони период – сезона 2025/2026
Сезона 2025/2026. би била прелазна. У њој би учествовало 20 клубова – 16 из КЛС и 4 из АБА лиге. Партизан и Звезда би се укључили тек од завршнице (Фајнал 8). Играло би се 38 кола, двокружно, а потом Фајнал осам.
Систем квалификација за ПНЛ
Првих шест клубова, уз Звезду и Партизан, чинили би сигурне учеснике ПНЛ-а. Екипе на 7. и 8. месту играле би директан плеј-ин, победници улазе у лигу, а поражени играју са победником из дуела 9. и 10. места. Последњи тим испада, а претпоследњи игра бараж.
Куп Радивоја Кораћа остаје по старом
Куп неће претрпети промене у наредној сезони, а од 2026/2027. у њему би учествовале четири најбоље екипе из ПНЛ, две најбоље из КЛС и две најбоље из Купа Србије.
Планира се и организација јуниорских, кадетских и пионирских Ф4 турнира као део завршнице.
Порука за крај: Стрпљење и отвореност за предлоге
На крају обраћања, Човић и Пешић позвали су јавност на стрпљење. Подсетили су да се у Србији новине тешко прихватају и поручили да су отворени за све предлоге и сугестије – како клубова, тако и јавности.