Кринка Видаковић Петров написала велики број чланака о Србима у САД, али и о Холокаусту на нашем простору. Била је и наша амбасадорка у Израелу.
Кринка Видаковић Петров била је успешна у две професије. У дипломатији као изузетна српска амбасадорка у Израелу (2001–2006) и на академији као истакнута професорка, учењак и преводилац који повезује САД и Србију. Као дипломата у Израелу њено експертско познавање српске и јеврејске историје, културе и политике омогућило јој је да да немерљив допринос у премошћавању јаза између две културе и две земље.
Овако у књизи „Незаборавни сусрети” (издање „Чигоја штампа”) Бранко Микашиновић, један од водећих слависта у Америци, некадашњи предавач руског језика и књижевности на универзитетима у Њу Орлеансу и Тулејну, новинар „Гласа Америке” дуже од две деценије, описује сусрет с једном од најзначајнијих личности из српске дијаспоре у САД.
Открива и да је професорку први пут упознао у њеној повременој улози новинарке која је написала велики број чланака о Србима у Америци у листу „Американски Србобран” и као супругу Саше Петрова, који је био уредник српског одељка листа.
„Она је интелектуални динамо добро заснованих и речито презентованих мишљења. У САД је преузела улогу, не изасланика, већ учењака и аутора који ради на представљању и промоцији српске културе, књижевности и наслеђа. Кринкино поље интересовања укључује компаративну књижевност и фолклор, балканске и српске студије, хиспанске и јеврејске студије, књижевно превођење и студије Холокауста”, наводи Микашиновић.
Кринка Видаковић Петров родила се 1949. године у Београду и има докторат из компаративне лингвистике Универзитета у Загребу.
Уважена професорка
Објавила је неколико запажених књига, међу којима: „Српско-америчка историја, култура и штампа” („Serbian American History, Culture, Press”); „Срби у САД и њихове периодичне публикације”, („Serbs in the USA and Their Periodical Publications”); „Српски народни савез, првих 100 година 1901–2001”(„Serb National Federation, First 100 Years 1901–2001”); „Велики рат 1914–1918” („The Great War 1914–1918”); „Култура шпанских Јевреја у Југославији; Србија и Шпанија – књижевне везе” („Culture of Spanish Jews in Yugoslavia, Serbia and Spain – Literary Links”). Такође је писала о питању јеврејског и српског Холокауста током Другог светског рата.
Професорка Кринка Видаковић Петров уважено је име у Пенсилванији и на Универзитету у Питсбургу.