Почетна » Култура » Коста Манојловић — Први ректор Музичке академије у Београду

Један од најзначајнијих српских композитора и етномузиколога

Коста Манојловић — Први ректор Музичке академије у Београду

Коста Манојловић, један од најзначајнијих српских композитора и етномузиколога, оставио је неизбрисив траг у музици и култури Србије. Рођен је 4. децембра 1890. године у Крњеву, месту у близини Велике Плане.

Као професор, први ректор Музичке академије у Београду од 1937. до 1939. године и страствени истраживач народне музике, Манојловић је био пионир у својој области, повезујући традиционално и модерно у музици.

Рани живот и образовање

Већ у младости показао изузетан таленат за музику. Његова музичка путовања почела су у Москви 1912. године, али су га ратне околности приморале да настави школовање у Минхену. Студије је прекидао због учешћа у балканским ратовима, а да брани своју земљу наставио је и током Великог рата.

У годинама Првог светског рата, док је био део српске војске, организовао је хорове и компоновао музику инспирисану народним страдањем. Захваљујући својој даровитости, 1917. године добио је прилику да заврши студије у Оксфорду, где је дипломирао с кантатом „На рекама Вавилонским“ (Псалам 136)​

Каријера и допринос музици

По повратку у Београд 1919. године, постао је диригент Првог београдског певачког друштва, професор на Богословском факултету и секретар Београдске филхармоније од њеног оснивања 1923. године. На Богословском факултету, био је диригент од 1931. до 1939. године

Његов највећи успех било је оснивање Музичке академије у Београду 1937. године, где је био први ректор и професор све до 1946. године​.

Факултет музичке уметности у Београду
Foto: Overthinker.rs

Манојловић је током своје каријере сакупио и забележио више од 2.000 народних мелодија, чиме је обезбедио вредан материјал за истраживање српске музичке баштине. Његова дела, као што су циклуси хорова „Жалне песме“, „Песме земље Скендербегове“ и „Песме земље Рашке“, одражавају дубоку инспирацију народном музиком и историјом​.

Његово стваралаштво, на неки начин је био наставак ствараллаштва Стевана Стојановића Мокрањца који му је једно време и био професор у Српској Музичкој школи у Београду. Његови наставници су још били великани као што су Стеван Христић и Милоје Милојевић.

Етномузиколошки рад

Као етномузиколог, Манојловић је анализирао и документовао музичке традиције југа Србије, источне Србије и села широм земље. Његови радови, попут „Музичког дела нашег села“ и „Народних мелодија у источној Србији“, истичу дубоку везу између музике и идентитета српског народа​

Утицај на српску музику

Иако је након Другог светског рата био принудно пензионисан од стране нових власти, Манојловић је наставио да утиче на српску музику кроз свој рад у Институту за музикологију Српске академије наука и уметности. Његова оставштина обухвата не само композиције и истраживања, већ и инспирацију за будуће генерације музиколога и композитора​

Коста Манојловић преминуо је 2. новембра 1949. године, али његов рад наставља да живи кроз музику, истраживања и институције које је основао.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.