Почетна » Наша Србија » Комови – Божанствени џин Црне Горе: Рај за љубитеље природе и авантуре

Испод Комова: Где се виле дозивају и горштаци чувају древне обичаје

Комови – Божанствени џин Црне Горе: Рај за љубитеље природе и авантуре

Планина Комови, један од три најимпресивнија планинска масива Црне Горе, налази се у југоисточном делу земље, готово на граници са Албанијом. Овај масив је део ширег Динарског планинског система и пружа се између долина река Лима и Таре.

Смештена између величанствених Проклетија на југу и Бјеласице на северу, планина Комови одише суровом лепотом и невероватним крајоликом.

Географски положај и морфолошке карактеристике

Комови су дугачки 40 км и широки 30 км, са пространим висоравнима које прекривају планину са свих страна, попут Штавне, Љубана, Рогама и Варде. Највиши врхови овог масива, Кучки Ком (2487 м), Љеворијечки Ком (2469 м) и Васојевички Ком (2460 м), доминирају прелепим пејзажом, истичући се својим карактеристичним купастим облицима и стрмим падинама које се спуштају према долинама Лима и Таре.

Планина Комови
Foto: Accursed Mountains

Источна и југоисточна страна Комова припада Полимљу и општини Андријевица. Са врха источног дела Васојевичких Комова, висине 2460 метара се падине спуштају до Штавне и Варде, на надморској висини од 1900 метара и до реке Лим, на висини од 700 метара.

Спојене долине токова Лима и Таре оштро зракасто засецају ниже делове планине Комови, омогућавајући приступачност овом крају са свих страна. Овај део Комова је познат по својој директној чистини и близини најкраћег пута кога користе туристи између југоисточне Црне Горе и њеног приморског дела, као и по погодној повезаности и изложености падина.

Са ових висина пружа се поглед који обухвата цео спектар природних чуда, укључујући Проклетије, Дурмитор, па чак и Јадранско море. Ове планине су природна граница између северног дела Црне Горе и њеног приморског дела, а долине речних токова омогућавају туристима лак приступ са свих страна.

Речни ток у доњем делу планине Комови
Foto: Srbija za mlade

Природна лепота и разноврсност

Комови су прави рај за љубитеље природе. Ова планина је дом разноврсне флоре и фауне, са многим врстама које су специфичне за ово подручје. Према народним предањима, виле су се некада дозивале са падина Комова, а због своје природне лепоте и грандиозности, планина је често називана „краљем планина“ и „божанственим џином.“

Манастир Ђурђеви Ступови
Foto: Share Montenegro

Просторни предели Комова обилују прелепим долинама, речним токовима и густим шумама. Планинске козе, као симбол суровог горштачког живота, и даље слободно шетају овим просторима, док бистри планински извори и реке освежавају предела.

Планинске козе
Foto: Amika moda

Крајолик Комова је обликован ерозијом, што се може видети у бројним каменитим речним долинама и гребенима. Камене „реке“ спуштају се низ падине планине, стварајући јединствену природну сценографију.

Постоји још неколико занимљивости о Комовима, а то је да чак у једном дану, температура на Комовима може достићи 20 степени целзијуса, а исто тако и спустити се испод нуле.

На Комовима има преко 10 ендемских врста биља,

Планина Комови
Foto: Share Montenegro

а флора обилује висибабама и јагорчевинама које цветају почетком августа и тако представљају веснике јесени уместо пролећа, што је веома интересантно и уникатно.

Јединствен део флоре Комова су и борови, мунике и молике старе преко 400 године које расту на висинама од преко 2000 метара.

Споменици културе и традиција

Осим природних лепота, Комови су познати и по бројним споменицима културе. На падинама планине налазе се многе цркве и манастири, укључујући Манастир Светог Ђорђа (Ђурђеви Ступови) у Будимљи, који датира из 13. века.

Манастир Ђурђеви Ступови је задужбина Стефана Првослава који је био син великог жупана Тихомира, иначе најстаријег брата Св. Симеона, односно Стефана Немање. Гроб Стефана Провослава се налази унутар манастира. Свети Сава је у овом манастиру успоставио епархију будимљанско-никшићку и поставио првог епископа Јакова. Ови споменици сведоче о богатој историји и традицији овог краја.

Манастир Ђурђеви Ступови
Foto: Wikipedia / Manastir Đurđevi Stupovi

Поред тога, на падинама Комова и даље се могу пронаћи традиционални катуни, карактеристичне куће васојевичког и кучког типа, у којима горштаци и данас одржавају начин живота својих предака.

Овај аутентични начин живота успешно се прилагођава модерним потребама, као што се види кроз „Еко катун Штавна“, комплекс брвнара које се изнајмљују посетиоцима, омогућавајући им да искусе планински живот на прави начин.

Туризам и планинарење

Комови су омиљена дестинација планинара и љубитеља авантуре. Планинарске стазе су добро обележене и вођене од стране искусних водича, а љубитељи природе могу уживати у освојењу врхова или у лаганим шетњама кроз долине.

Еко катун Штавна и еко катун Мартиновића са својим брвнарама и рестораном који нуди аутентичне специјалитете северне Црне Горе, пружа савршену базу за истраживање овог подручја.

Еко катун Мартиновић
Foto: turizam na selu

Незаборавно искуство

Планина Комови, са својим грандиозним врховима, бујним шумама и богатом традицијом, пружа незаборавно искуство свакоме ко се нађе у њеном окриљу. Њена природна лепота, спој суровости и нежности, као и богатство културних споменика и традиције, чине је правим драгуљем Црне Горе и дестинацијом која никога не оставља равнодушним.

Извор: kolasin.me

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.