У двадесет највећих фудбалских клубова по приходима налази се чак девет енглеских, по три шпанска, француска и италијанска клуба те само два немачка. Ово друштво сваке године секира Делоит у својој Фудбалској новчаној лиги, а последње издање даје неколико врло занимљивих трендова.
Прошла сезона ушла је у историју као прва у којој је један клуб – Реал Мадрид остварио приход већи од милијарду евра. Финансијски раст Краљева темељи се на реновираном и проширеном стадиону Сантијаго Бернабеу, који је донео значајан пораст прихода од улазница и комерцијалних активности у односу на претходну сезону.
Иза Реала налази се редовна листа „сумњиваца“. У топ пет су још два клуба из Манчестера, ПСЖ и Бајерн. Милан је зачудо најбогатији италијански клуб, а први испод црте је Брајтон. Монибол очигледно долази у великом стилу.
У сезони 2023/24. просечни Мони лига клуб остварио је приход од 560 милиона евра. Од тога је 244 милиона евра (44 посто) комерцијалних прихода, 213 милиона евра (38 посто) прихода од ТВ права и 103 милиона (18 посто) прихода на дан утакмице.
Најбрже растући извор прихода је онај који долази на дан утакмице (раст од 11 посто), што за узрок има пораст капацитета стадиона, цене улазница и премиум понуде на стадионима.
Приоритет модернизација стадиона
С комерцијалним приходом од 4,9 милијарди евра, комерцијални сегмент остао је највећи извор прихода за Мони лига клубове другу годину заредом, чинећи 44 посто укупног прихода. Повећање од десет посто у односу на претходну годину углавном је резултат повећаног броја одржавања нефудбалских догађаја, побољшања малопродаје те раста прихода од спонзорстава.
Неке фудбалске клубове били су домаћини великих спортских догађаја на својим стадионима, што је додатно повећало њихове комерцијалне приходе. Тако су поједини француски клубови имали користи од Светског првенства у рагбију 2023. године, док су немачки клубови профитирали од Евра 2024.
Препознавање поузданости и потенцијалног раста прихода генерисаних на стадионима довело је до тога да половина Мони лига клубова планира обнову стадиона у 2025. години. Барселона и Манчестер Сити имају стадионе у изградњи, а Манчестер Јунајтед истражује могућности за реконструкцију Олд Трафорда.
Спортски успех повећава комерцијалне приходе
Осам посматраних клубова пријавило је боље резултате у малопродаји, наглашавајући своју способност искоришћавања вредности бренда и спортског успеха за повећање комерцијалних прихода. То сугерише да клубови све више преузимају контролу над вредносним ланцем продаје робе, што би могао бити показатељ како се пословни модел фудбалских клубова развија за будућност.
Приходи од ТВ права остали су исти у прошлој сезони, будући да је свих пет великих лига остало у истим уговорима као и раније. Очекује се да ће пет великих лига ући у период релативно стабилних прихода од емитовања захваљујући дугорочним уговорима за ТВ права на домаћем тржишту, који ће трајати барем до 2027. године. Посебно је интригантно да је Премијер лига у новембру најавила планове за оснивање своје медијске компаније, што би могло означити еволуцију њеног пословног модела, пише Блумберг.
Постоји јасна разлика у моделима генерисања прихода између две половине Мони лига за сезону 2023/24. За клубове рангиране међу првих десет, комерцијални приходи представљају доминантан извор прихода, чинећи 48 посто укупних прихода клубова. Супротно томе, за клубове рангиране од 11. до 20. места, кључни извор прихода су ТВ права, која чине 47 посто њихових прихода.