Почетна » Друштво » Колико коштају књиге и школски прибор за ђаке

Колико коштају књиге и школски прибор за ђаке

Док ђаци последње дане распуста користе за још мало игре и забаве, а родитељи се сабирају и „одузимају“ јер је полазак у школу и велики удар на кућни буџет. Како се куповина уџбеника и школског прибора не може избећи, у књижарама је већ гужва, бирају се свеске, оловке, пернице, ранчеви. Ипак, најскупља ставка у припреми за полазак у школу су уџбеници, који су из године у годину све скупљи. Тако родитељи ове године морају да издвоје за ђачке књиге и до 5.000 динара више него лане, а цене комплета су у распону од 12.000 динара колико коштају за ђаке нижих разреда основне школе до 23.000 динара колико је цена комплета за ученике седмог и осмог разреда.

Уз књиге је деци неопходан и школски прибор, а издатак зависи од тога да ли се купује најјефтиније или најскупље. Продавци у књижарама кажу да је најбоље изабрати она из средње ценовне класе, јер најјефтинији прибор кратко траје. Тако породице које се одлуче за куповину прибора који није ни јефтин али ни прескуп – за једног ђака треба да издвоје око 10.000 динара.

Мала свеска може да се нађе и за 29 динара, али и за 110, ипак просечна квалитетнија је 80 динара. Велике су од 59 до 200, просечне су око 150, а „најдебље“ које се купују за предмете где се много пише, као што су математика, српски, физика или хемија, коштају око 450 динара. Шестари су око 300 динара, прибор за геометрију 400, пуне пернице су од 700 до 2.800, али просечна перница са солидним прибором кошта 1.000 динара. Ранчеви су од 900 до 8.000, а сасвим добар ранац може се наћи и за 3.000. Ко има перницу, али треба да је „допуни“, комплет графитних оловака платиће између 80 и 130 динара, резач 50 динара, гумице су од 69 до 150 динара, дрвене бојице између 330 и 630 динара.

Породица која се одлучи за „средње“ цене, за свеске треба да издвоји око 3.000 динара, за ранац исто толико, за перницу 1.000 динара. Око три хиљаде „оду“ на прибор за геометрију – лењири, торуглови, шестар… и на пробор за ликовно (блок, темпере, четкице…), па један основац пред полазак у школу породицу кошта око 10.000 динара.

Скуп прибор за ликовно

МАЈКА чије дете у септембру креће у други разред каже нам да је нарочито била затечена ценом прибора за ликовно васпитање који кошта 1.550 динара, а саствни је део уџбеничког комплета. Ту се, углавноим, налазе стварчице које деца уопште не користе, не носе их у школу, нити наставници то траже од њих. Ти комплети који се папрено плате, остају неискоришћени и најчешће заврше у ђубрету.
Рачуница показује да један старији основац коме се купује нов комплет уџбеника и прибор кошта око 33.000 динара, одоносно 300 евра. Родитељи са којима смо разговарали кажу да се довијају како да прођу што јефтиније, па ће многи комбиновати нове и позајмљене уџбенике, а највише замерки имају на то што у комплетима треба да купе и оно што дете током године уопште не користи.

Помоћ родитељима могу да пруже локалне самуоправе тако што би дале бесплатне књиге или новац за њихову куповину, али ретке су оне које то и раде. Град Београд ове године одлучио је да сваки школарац за куповину уџбеника добије по 20.000 динара које ће бити уплаћене од 1. септембра, с тим што су школе уџбенике понудиле још пролетос, плаћају се на рате, па је последња требало да буде уплаћена до 10. августа. Новац од града родитељи ће онда моћи да искористе за нешто друго – гардеробу и обућу школарца, рецимо.

Иначе, право на бесплатне уџбенике имају социјално угрожене породице, ђаци са сметњама у развоју или одређеним инвалидитетом и ученици које су треће дете у породици. Али, право на бесплатан школски проибор нема нико, па родитељи на тај издатак морају да рачунају у сваком случају.

Извор: Вечерње Новости

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.