У време када све већи број родитеља тражи квалитетне активности за своју децу, борилачке вештине се све чешће истичу као један од најбољих избора.
Оне не служе само одбрани, већ обликују карактер, јачају тело, умирују дух и уче децу дисциплини, поштовању и самопоуздању. Али када је право време да дете почне са борилачким спортом? И која вештина је најбоља за коју старосну доб?
3 до 5 година – Игра кроз кретање и основе самоконтроле
У овом узрасту, дете још увек не разуме концепт борбе или технике, али је веома пријемчиво за физичке активности које развијају моторику, координацију и свест о телу.
Школе које нуде мини џудо или предшколски аикидо кроз игру и једноставније покрете подстичу децу да савладају основну контролу тела, равнотежу и кретање у простору.
Кроз такве програме развијају се крупна моторика и координација покрета, деца уче да поштују правила, чекају свој ред и граде основне навике поштовања других. Посебно је важно што борилачке вештине у овом периоду помажу у каналисању енергије и унапређују социјализацију.
6 до 8 година – Разумевање технике и увођење дисциплине
Ово је идеалан период за увођење деце у технички структуриран тренинг. Карате, џудо, рвање и теквондо у овом узрасту пружају снажан баланс између физичког развоја и менталне дисциплине. Деца почињу да разумеју значај реда, понављања, поштовања учитеља и одговорности за сопствено понашање.
Борилачке вештине у овом узрасту позитивно утичу на развој фокуса, истрајности и самопоуздања. Деца уче да дисциплина није казна, већ начин живота који води до постигнућа и представља „челичење“ за реалан живот који их чека након фазе одрастања.
9 до 12 година – Унапређивање технике и развој такмичарског духа
У овом добу деца су спремна за озбиљнији тренинг и често почињу са првим такмичењима. Џиу-џицу, кик-бокс,
борилачки карате, па и ММА за млађе узрасте у контролисаним условима, могу бити добар избор за децу која су већ развила основну дисциплину.
Ово је период у којем се интензивно ради на усавршавању технике, повећању физичке издржљивости и разумевању стратегије. Истовремено се развија спортски дух, способност да се прихвати пораз, али и зрелост у победи.
13 и више година – Грађење личности и личне одговорности
У тинејџерском добу борилачке вештине могу постати истинска школа живота. Млади се суочавају са бројним изазовима и траже смернице, припадност и ауторитет. Борилачки спортови као што су класични бокс, муаи-таи, крав мага, кик-бокс, џиу-џицу и контролисани ММА могу понудити управо оно што им је потребно.
У овом узрасту борилачке вештине доприносе менталној стабилности, самосвести и отпорности на стрес. Поред физичког развоја, млади стичу навике поштовања себе и других, уче да постављају границе у конфликтним ситуацијама и обуздавају импулсивност.
Више од спорта
Борилачке вештине нису само физичка активност нити борбена техника. Оне су васпитни систем који обликује личност. Када се правилно бирају према узрасту и карактеру детета, оне постају темељ здравог, дисциплинованог и самосвесног човека.
Родитељи који желе да њихова деца израсту у стабилне и одговорне личности, све чешће бирају управо ову врсту спорта – не због борбе, већ због вредности и духа које она са собом носи.