Док већина свемирских мисија тежи да стигне што даље – ка Месецу, Марсу и далеким планетама – једна сонда НАСА кренула је у супротном правцу: право ка срцу нашег Сунчевог система.
Историјски пролазак кроз корону
На Бадње вече 2024. године, Parker Solar Probe ушла је у историју као први објекат који је икада пролетао кроз спољашњи слој сунчеве атмосфере, познат као „корона”. Ова мисија је померила границе технолошких могућности и донела кључне увиде о понашању наше звезде, који би једног дана могли да помогну у заштити Земље од разорних соларних олуја, пише Unilad.
Најближи и најбржи сусрет сa Сунцем
Сонда Паркер је прошла на свега 6,1 милион километара од површине Сунца, што је најближе што је иједна летелица икада стигла. Крећући се брзином од око 692.000 километара на сат, поставила је и рекорд као најбржа летелица у историји човечанства.
Термална заштита – инжењерско чудо
Да би издржала екстремне температуре, сонда је била заштићена напредним термо-штитом израђеним од композитног угљеника. Док је спољашњи слој штита достизао температуру од готово 1.000 степени Целзијуса, унутрашњи инструменти су остајали на собној температури – захваљујући прецизној заштити коју су пројективали НАСА инжењери.
Снимање и разумевање соларних избацивања
Parker Solar Probe је први пут снимила и анализирала понашање елемената у корони (CME) – снажних избацивања соларне плазме која могу да угрозе сателите, мреже и електричне системе на Земљи. Њене камере су забележиле како се више CME-ова међусобно преплићу и сударају, што помаже научницима да боље разумеју како настају и како се шире кроз Сунчев систем.
Решавање мистерије спорог соларног ветра
Осим тога, сонда је открила и две различите врсте спорог соларног ветра, чиме је решила дугогодишњу мистерију о њиховом пореклу. Неки ветрови потичу из „короналних рупа” – хладнијих, тамнијих регија Сунчеве површине – док други долазе из структура налик шлемовима, познатих као „helmet streamers”.
Поглед у будућност мисије
Следећи блиски сусрет сонде Паркер са Сунцем планиран је за 15. септембар 2025, када ће се сонда додатно приближити и прикупити још више података. Мисија ће трајати докле год услови буду омогућавали рад инструментима, а научници с нестрпљењем ишчекују нове увиде о звезди која омогућава живот на Земљи.