Почетна » Геоаналитика » Ко је Трампов потпредседнички кандидат?

Џеј Ди Венс некад је био критичар Трампа

Ко је Трампов потпредседнички кандидат?

Некада га је звао „идиотом“, а сада је његов потпредседнички кандидат. Ко је Џеј Ди Венс којег је Доналд Трамп изабрао за свог могућег заменика? Чему да се надају Немци и Европљани?

Приликом проглашавања потпредседничког кандидата Доналд Трамп је донекле наступио као у свом некадашњем ријалитију „Приправник“ (Тхе Аппрентице): најпре је именовао оне који не долазе у обзир.

И док су се делегати на конгресу Републиканске странке у Милвокију бавили тиме да Трампа званично прогласе за свог председничког кандидата на изборима који се одржавају 5. новембра, полако су почињале да пристижу прве вести. Сенатор Марко Рубио – отпада. Гувернер Даг Бургум – отпада. Они су се током протеклих недеља спомињали као кандидати за републиканског потпредседника САД – исто као и онај који је на крају изабран: Џеј Ди Венс.

Аутсајдер

За разлику од Мајка Пенса, Трамповог потпредседника током његовог првог председничког мандата, Венс за сада нема неку нарочито дугачку политичку каријеру. Он је у Вашингтону новајлија. Као сенатор у Конгресу тек од 2023. заступа своју родну савезну државу Охајо. Протеклих годину и по дана истицао се као присталица десног крила републиканаца.

Трамп, који је такође као политички аутсајдер постао председник Сједињених Америчких Држава, изабрао је дакле за свог потпредседника управо Венса који му је барем по томе сличан. Али он сличност с Трампом показује и када је реч о оштрој реторици.

То је било видљиво и када је тај 39-годишњак, само неколико сати након атентата на Трампа, за тај напад окривио америчког председника Џоа Бајдена. Било је за очекивати да ће се напад, у којем је убијен један и рањено двоје Трампових присталица, а и сам Трамп задобио озледе на уху, исполитизовати. Али, Венсова објава на платформи Икс дошла је изузетно брзо.

Аутор

За разлику од Трампа, Џејмс Дејвид Венс потиче из радничке породице. Одрастао је у Охају у нестабилним породичним приликама и већи део свог детињства провео је код баке и деде. Након завршетка школе отишао је у војску и служио у Ираку.

Венс, који непрестано истиче важност образовања, након војске је уписао и завршио студије права на елитном универзитету Јејл. Тамо је упознао и своју супругу Ушу Чилукури Венс, ћерку индијских досељеника, с којом има троје деце.

Касније је радио у финансијском сектору и у то време све више размишљао о својим коренима, али и о изазовима с којима се суочава бела радничка класа из које и сам потиче.

Та размишљања унео је у своје мемоаре „Елегија о брђанину“ с којима је 2016. постигао велики успех. Тај бестселер, према којем је снимљен и филм, прича је о друштвеном слоју који је у то доба омогућио Трампову победу на изборима. С том књигом Венс није добио само друштвено признање, већ и могућност да у јавност изнесе своје политичке жеље.

Промењив

Пре неколико година Венс није имао добро мишљење Трампу. Говорио је да никада неће бити његов присталица и називао га је „идиотом“. Наводно је у једној приватној поруци Трампа упоредио с Адолфом Хитлером. А у свом коментару у листу Њујорк тајмс је написао: „Господин Трамп није подобан за највишу дужност у нашој земљи.“

Венс је интензивније почео да се бави политиком тек 2021. и годину дана касније се кандидовао за сенатора.

Током страначких предизбора за сенаторску кандидатуру Венс је престао да критикује Трампа, па је добио његову подршку и тако на крају победио своје унутарстраначке конкуренте. За избор на место сенатора Венс не може да захвали само својим политичким порукама, већ и крајње дарежљивим донаторима. Међу њима је био и Питер Тил, оснивач фирме за новчане трансакције на интернету Пејпал. Он је за Венсову предизборну кампању дао милионе долара.

Џеј Ди Венс
ФОТО: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Тврдолинијаш

И у Немачкој и у Европи вероватно с напетошћу прате успон Трамповог потпредседничког кандидата. Он заступа конзервативни изолационизам који превладава код републиканаца. Томе је допринела Трампова политика „Америка на првом месту“, која представља противтежу интервенционистичкој спољној политици Роналда Регана или Џорџа В. Буша.

Венс се врло одлучно изјаснио против америчке милијарде тешке помоћи Украјини коју је напала Русија. Само неколико дана након почетка рата у Украјини, Венс је десничару Стиву Бенону рекао: „У ствари ми је свеједно шта се догађа у Украјини.“ Две године касније написао је: „Бајденова влада нема одржив план на који начин би Украјинци могли да добију овај рат. Што пре се Американци суоче с том истином, то ћемо пре моћи да уклонимо овај хаос и да посредујемо у склапању мира.“

Осим тога, он од Европљана очекује да они учине више за Украјину. Истовремено је дао јасну подршку Израелу у борби против исламистичког Хамаса.

Што се тиче унутрашње политике, Венс се изјаснио против уношења права на абортус у законе, као и против слободног приступа средствима за контрацепцију. И код других друштвених тема оријентише се према десном крилу Републиканске странке. Он тако захтева да се дозволи досељавања само онима од којих ће САД имати користи и подржава завршавање Трамповог зида на граници.

Осим тога, једном приликом је рекао: „Скептичан сам према убеђењу да само људи узрокују климатске промене.“

Потпредседнички кандидат

Већ у објави да ће Венс бити његов потпредседник ако победи на изборима, Трамп је јасно ставио до знања које задатке предвиђа за младог сенатора. Он је тако написао да ће се Венс у предизборној кампањи, између осталог, концентрисати на раднике и пољопривреднике у важним савезним државама Пенсилванији, Мичигену, Висконсину, Охају и Минесоти. То су тзв. „сњинг државе“ у којима је исход председничких избора традиционално неизвестан, па се оне сматра одлучујућим. Трамп, дакле, очекује да ће Венс привући бирачице и бираче из белог радничког слоја.

Протеклих месеци много се спекулисало о могућем Трамповом потпредседничком кандидату. Аналитичари су рачунали с тим да ће, због привлачења одређених група бирача, он изабрати жену или црнца. Али, током протеклих недеља полако је постајало све јасније да то неће бити случај.

Венс је на страначком конгресу у Милвокију био у центру пажње – бар док се није појавио Трамп с повезом на уху.

Венс до сада није открио за шта ће се залагати у предизборној кампањи. Његов говор на страначком конгресу се, према средњеевропском времену, очекује у ноћи са среде на четвртак.

приредила: А.Јунг-Грим

Извор: Дојче Веле/А.Јунг-Грим

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.