Америчка војска већ дуго има кључну предност у односу на Кину: може да погоди мобилне циљеве на изузетно великим удаљеностима.
Али тај „монопол је готов“, рекао је шеф обавештајних служби америчких свемирских снага.
Кина гради огромну архитектуру сателита за даљинско откривање у случају да америчка војска крене у одбрану Тајвана, рекао је генерал Грег Гањон.
„Они ће сада бити – на начин на који нам није пријатно да причамо у Америци – унутар домета оружја које се брзо шири“, рекао је Гагнон. Кина је лансирала више од 400 сателита у последње две године, од којих је више од половине дизајнирано за праћење кретања Земље“, рекао је Гањон.
То су „сателити за даљинско откривање наменски направљени за истраживање и извиђање у западном Пацифику и широм света“.
Кина спрема сателите за дуги рат по броју и распореду
Сателити су дизајнирани са проширеном архитектуром и бројни су, тако да су отпорни на нападе.
Ова кинеска свемирска архитектура није дизајнирана за ефикасност и исплативост, то је архитектура дизајнирана да иде у рат и остане у рату.
„А сврха извиђања и осматрања, са крајње висине, је, наравно, да информише одлуке о циљевима за војску“, рекао је он.
Повећање у орбити за 550 одсто
Од почетка кинеског војног свемирског наоружања 2015. године, земља је забележила повећање средстава у орбити за 550 одсто.
„Кинеска војска је брзо напредовала у свемиру на начин који мало људи може да схвати“, рекао је Гањон.
Он је такође говорио о могућностима Кине за надзор у геосинхроној орбити, орбити која је удаљенија у свемиру где сателити углавном лебде над истим делом Земље.
Прошле године, Кина је лансирала у свемир први — и за сада једини — ГЕО сателит са корисним оптерећењем радара са синтетичким отвором
Предност овог типа радара у ГЕО-у је што обезбеђује сталну покривеност, чак и кроз облаке и током ноћних сати.
Програм за сателитско праћење непријатеља
Гањон је рекао да је број сателита које америчке свемирске снаге морају посматрати такође експоненцијално порастао.
Када је услуга први пут покренута 2019. године, управљала је са два до три десетина владиних сензора.
„Данас оркестрирамо сет од око 1.000 приоритетних циљева у свемиру. Дакле, од укупно 9.500 сателита у свемиру, 1.000 њих су приоритети за посматрање“, рекао је.
Свемирске снаге прикупљају те податке и уносе их у складиште података, названо Јединствена библиотека података, тако да САД и коалициони партнери могу приступити информацијама.
„Сада обучавамо око шест људи месечно да науче како да раде ову анализу. Имамо 100 обучених људи, а за 12 месеци имаћемо 175. Наши аналитичари података су на три континента, тако да имамо покривеност 24/7.”