Unitree Robotics, кинеска компанија позната по својим четвороножним роботима, припрема се за масовну производњу свог најновијег хуманоидног робота G1. Његова цена износи 16.000 долара. То се, као што је приметио New Atlas, истовремено чини и скупим и разумним за робота који изгледа изузетно способно.
G1 је надограђена верзија H1 хуманоидног робота, који је компанија представила прошле године. Овај робот, висок 1,22 метра, опремљен је напредним хардвером, укључујући 8-језгарни процесор, с “23 степена слободе” кроз погонске зглобове на рукама, као и руке са три прста које омогућавају обављање прецизних задатака као што су лемљење, манипулација осетљивим предметима па чак и окретање хране у тави. Додатно, уграђени AI ће константно учити робота новим задацима.
G1 такође користи софистициран систем вида, с Livox Mid-360 lidarом и Intel RealSense D435 камером за перцепцију окружења у 3D. Робот може ходати брзином од 4,4 км/h, скочити, па чак и пењати се степеницама препуним грађевинског отпада. Робот се може и склопити на још мањи облик ради лакшег транспорта и складиштења. Међутим, са припадајућих 35 килограма и приложеном двосатном батеријом од 9000 mAh, Unitreejev G1 дефинитивно није лак.
🇨🇳 Unitree released a robotic housekeeper.
The Chinese company is preparing for the mass release of the G1 robot, which can cook breakfast, wash dishes, pick up scattered socks, and more. Additionally, the built-in AI will monitor you and teach the robot new tasks.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) August 21, 2024
Запањујућа разлика у цени
Упркос импресивним способностима, G1 је пре свега намењен за истраживања и учење путем имитације, користећи Unitreejev сопствени модел UnifoLM. Иако може обављати различите задатке, није спреман одмах да замени људске раднике или постане лични асистент.
Пре представљања хуманоидних робота, Unitree је био најпознатији по својим четвороножним роботима дизајнираним да буду слично способни као Спот из Boston Dynamicsа, само много мањи и јефтинији. Док се Спот може купити за 74.500 долара, почетна цена Unitree Go2 је 1.600 долара.
Очекиује се да ће G1 бити један од првих приступачних хуманоидних робота на тржишту. Датум његовог изласка још није објављен. Купци који се одлуче за G1 мораће да буду свесни да ће робот требати значајну обуку пре него што постане потпуно функционалан у свакодневним задацима.
Значајније од аута и интернета?
Свакако, роботи за помоћ у домаћинству би могли постати производ који ће симболизовати успон Кине до статуса надмоћне светске моћи, слично као што је Ford Model T учинио за Америку. Данас, САД или Запад генерално данас немају сличан конкурентски производ. Тесла је најавио да ће направити један који ће се звати Optimus, али већ касне најмање две године за Кинезима. Елон Маск је рекао да ће Optimus ући у ограничену производњу 2025. године, а након тога ће бити потребна барем још година-две за верзију масовне производње.
Оваквог типа хуманоиди заиста имају потенцијал да промене наше животе на изузетно дубоке начине, а када ти производи достигну разумнију цену (рецимо нешто мање од пет хиљада долара) и када се оспособе за обављање свих домаћинских послова – кувања, баштованства, чишћења итд. – постаће нешто што ће практично сви пожелети да имају код куће.
Иако је добар део јавности још увек скептичан према роботима, импликације ове технологије су заиста превелике да би се о њима данас рационално размишљало. Ова технологија заиста може бити чак и више трансформативна за друштво од појаве аутомобила или интернета. А чињеница да Кина дебело предњачи у овом тренду ће такође бити знаковита – или већ јесте – симбол да се налазимо у потпуно новом свету.