Ако сте размишљали о инсталирању соларних панела на ваш дом или пословни простор, вероватно сте се запитали колико новца и енергије можете да уштедите. Наравно, потенцијалне уштеде су важне, али то није једини фактор који треба да узмете у обзир када размишљате о преласку на соларне панеле.
Први корак у избору најбољих соларних панела за ваш дом или фирму је да се упознате са свим доступним опцијама, колико вам соларних јединица треба и да направите списак компанија за изградњу соларних система.
Шта су соларни панели и које врсте панела постоје?
Соларни панели су направљени да сакупљају сунчеву енергију и претварају је у струју. Они се састоје од соларних ћелија направљених од слојева силицијума, бора и фосфора. Бор пружа позитиван, а фосфор негативан набој, док силицијумски слој делује као полупроводник.
Када сунчеви зраци ударе на панел, избацују електроне из силицијумског слоја у електрично поље које генеришу соларне ћелије, стварајући тако електрични ток. Овај процес, познат као фотоволтаични ефекат, објашњава зашто су панели познати и као фотонапонски или ПВ панели.
Постоје три главне врсте панела
Обично, соларни панели имају 60, 72 или 90 соларних ћелија. Постоје три главне врсте соларних панела:
Монокристални панели су најбољи у класи када је у питању претварање сунчеве светлости у електричну енергију. Њихова ефикасност може да се креће од око 15% до 22%.
Поликристални панели су мало мање ефикасне од монокристалних, са ефикасношћу која обично варира од 13% до 18%.
Танкослојни панели обично не достижу ефикасност монокристалних или поликристалних панела, али су изузетно флексибилни и једноставни за инсталацију. Њихова ефикасност се обично креће од 10% до 12%.
Четврта опција су соларни кровни шиндри, која је новија и скупља технологија, али свакако привлачна (и погодна) за оне који имају буџет за почетне трошкове.За већину кућа је потребно око 30 соларних јединица.
Број плоча зависи од неколико фактора
Ова процена је базирана на просечној потрошњи од 1.000 киловат-сати уз панеле од 320 вати. Тачан број плоча зависи од ваше месечне потрошње, величине куће, доступног простора на крову, као и локалне климе и сунчеве светлости. Такође, цене уградње такође играју значајну улогу приликом избора система.
Монокристални соларни панели су најбољи избор за соларне системе у домаћинству. Иако су иницијално скупљи од поликристалних плоча, пружају бољу ефикасност и дужи век трајања. Ова дугорочна уштеда на рачунима за струју може надокнадити више почетне цене соларних панела.
Танкослојни панели нису препоручљиви за главне соларне системе у домаћинству због ниске ефикасности, али могу бити корисни за напајање помоћних зграда или радионица.
Који соларни панели су најбољи за фирме?
Соларни панели који се користе у комерцијалним и индустријским инсталацијама често су већи од оних за стамбене објекте. Велике комерцијалне соларне инсталације често користе панеле са 96 или више ћелија, што значи да сваки панел садржи 96 или више појединачних соларних фотонапонских ћелија.
Осим што су панели већи, комерцијалне инсталације користе и напредније соларне инвертере који су повезани са мрежом. Због својих већих капацитета, комерцијални соларни енергетски системи могу имати капацитет од неколико мегавата, али то зависи од енергетских потреба ваше фирме.
Када бирате најбољи систем за соларне панеле за фирму, важно је да размилите о карактеристикама локације, колико сунчеве светлости имате, почетне трошкове, укључујући и простор за инсталацију и количину енергије која вам је потребна.
На крају, треба да водите рачуне и какве су цене које има сваки панел од различитих произвођача, као и цену остале опреме, као и која је цена уградње самог соларног система. Цена доступне опреме као и цена уградње увелико одређују вашу коначну одлуку о поставци система, али и утиче и на време отплате саме инвестиције.
Ко врши продају и уградњу соларних панела?
Када се одлучујете за куповину и уградњу соларних система, важно је да разумете како функционише тржиште и шта све обухвата овај процес. Соларни панели и системи су специјализовани производи и за њихову продају и инсталацију обично су задужене фирме које се баве соларном енергијом.
Ове компаније нуде целокупне услуге, од почетног саветовања и процене ваших потреба до инсталације и пуштања система у рад.
Процес почиње анализом вашег објекта и енергетских потреба како би се препоручили одговарајући панели и системи. Након тога, стручњаци обављају монтирање система на кров, повезивање са инвертерима и електричним системом, те обезбеђују да све функционише правилно.
Осим саме инсталације, многе фирме нуде и постпродајне услуге редовног одржавања и сервисирања система. Када бирате фирме за продају и уградњу соларних система, важно је да проверите њихове референце, искуство и претходне пројекте.
Компаније са добром репутацијом и позитивним рецензијама често нуде боље услуге и поуздану подршку. Такође, обавезно се консултујте о гаранцијама и постпродајној подршци како бисте осигурали да ваш систем буде у добром стању и након инсталације.