Чини се да је Камала Харис привлачнија небелачким гласачима и млађим бирачима него Џо Бајден пре него што је изашао из председничке трке. Ипак, резултати из 2020. показују да Харис може стећи још већу предност са тим демографским групама. Међутим, Трамп је и даље фаворит.
У недавно објављеној анкети CNN/SSRS-а, Харис води испред Трампа међу црним гласачима са 78% према 15%. Међу истим гласачима (за анкету су поново контактирани исти испитаници), Бајден је водио мање од 70% према 23% у подацима CNN-ове анкете из априла и јуна, преноси Index.
Исту тенденцију можемо видети у нешто мањој мери међу хиспаноамеричким гласачима. Харис има 47% у односу на Трампових 45%, док је међу истим испитаницима у подацима за април и јун било 50% за Трампа према 41% за Бајдена.
Бајден је имао најгори рејтинг
Код гласача млађих од 35 година постоји сличан помак. Сада Харис има 47% насупрот Трампових 43%. У априлу и јуну исти гласачи дали су Трампу предност са 49% према 42% у односу на Бајдена.
Ниједна од ових промена није посебно изненађујућа. Бајден је имао најгори рејтинг у овом веку међу свим тим традиционално демократски настројеним групама. Заправо, његов рејтинг међу латиноамеричким и црним гласачима био је најгори за једног демократског кандидата у више од 50 година.
Харис је вероватно могла само расти у овим сегментима бирачког тела.
Упркос побољшању, ови резултати су за Харис далеко од жељених. Она има најмање пет процентних поена лошији резултат од Бајдена међу истим групама у последњим анкетама 2020.
Међу црним гласачима, Бајден је био испред Трампа са 84% према 9% на крају кампање 2020. Још значајније је да је Бајден водио међу гласачима хиспаноамеричког порекла са распоном од 58% према 32%.
Коначно, иако је Харис постала омиљени мем међу младим гласачима, Бајденова предност од 60% према 31% у односу на Трампа на крају кампање 2020. значајно је већа од предности коју Харис тренутно ужива.
Какве су шансе Харис?
Ово се може чинити као лоша вест за кампању Камале Харис. Без веће предности међу тим групама, она вероватно не може победити бившег председника.
Међутим, добра вест за Харис је што показује да може надокнадити бројке у овим групама у односу на то како је Бајдену ишло раније ове године.
Будући да се Харис све више удаљава од перцепције Бајденове потпредседнице, постоји реална шанса да обликује свој политички идентитет који би могао више допасти гласачима друге боје коже и младим бирачима.
Чињеница да Харис надмашује Бајдена међу небелачким гласачима такође јој пружа прилику за бољи резултат. Бајденов пут до 270 електорских гласова чинио се прилично ограниченим. Он би морао победити у савезним државама на северу, Мичигану, Пенсилванији и Висконсину, као и другом конгресном округу Небраске. Његов рејтинг у анкетама у јужнијим савезним државама, Аризони, Џорџији, Невади и Северној Каролини, био је лош.
Да је победио у савезним државама на северу и у другим државама које су наклоњене демократама (без поменутих јужних држава), Бајден би добио тачно 270 електорских гласова, колико је потребно за победу.
Велики разлог зашто се Бајден мучио у јужним државама је то што свака има значајан удела црначких или латиноамеричких гласача. Обраћајући се тим групама, Харис би могла отворити нове могућности.
Ако би на пример освојила све четири јужне државе, не би требало да победи у Мичигану, Пенсилванији или Висконсину.
Можда је вероватније да Харис дође до 270 електорских гласова победом у некој мешавини северних држава и неизвесних јужних држава.
Трамп је фаворит
Закључак је да најновија анкета CNN-а даје Камали Харис наду, што не значи да Трамп није фаворит или да Харис нема тежак задатак.
Напротив, Харис сада има више путева ка победи, а чинило се да Бајденове опције прилично брзо опадају.