Потребе за бржом градњом, лакшом адаптацијом према жељама корисника, економичност и смањење зависности од дефицитарних квалификованих грађевинских радника су фактори на којима је утемељен развој индустрије монтажне градње. Иако је европски тренд преласка са традиционалног начина градње на панелизована (монтажна) решења спор, повећана потражња последњих година подстиче способност добијања бржих решења за становање или пословање. Односно, прецизније речено – временски оквир завршетка пројекта монтаже је предвидљивији.
Европски трендови модуларне (монтажне) градње
Свесност људи о заштити животне средине повећана је кроз примену енергетске ефикасности у свим сферама живота с циљем мањег отпада материјала и ниже емисије угљен диоксида.
Ти фактори модуларне градње у односу на традиционалну, па је у западноевропским земљама све више монтажних објеката. Тврђење да су монтажни објекти синоним за викендице и објекте за краткорочно коришћење је давна прошлост – сада их можемо пронаћи у стамбеном, комерцијалном и индустријском сектору.
Према извештају Европског архитектонског барометра за 2023. годину, Холандија и Белгија су највећи заговорници модуларне градње у Европи, са највећим процентом пројеката који укључују неку форму унапред састављених компонената. Ове две земље имају отприлике по 47 одсто пројеката у којима се примењује модуларна градња. Шпанија прати ове две земље са око 34 процента, док су пројекти у Француској и Немачкој у замаху са око 23 одсто заступљености модуларних пројеката. Предност модуларне градње која подстиче раст европског тржишта је и лакоћа rastavljanja, што омогућава деконструкцију делова који се могу поново саставити или дистрибуирати на друге локације или употребити у друге пројекте.
Утицај e-трговине на модуларну градњу
Осим тога, популарност e-трговине је фактор који такође подстиче модуларну градњу као преферирани избор. Складишни простор за овај вид трговине је у кратком року постао дефицитарен. Брзина изградње и прилагодљивост објеката према специфичним захтевима трговаца постали су императив.
Криза грађевинског сектора и утицај цене дрвета на монтaжну градњу
Европско тржиште је забележило пад потражње за производима модуларне градње услед општег успоравања грађевинске индустрије, прецизније високоградње. Ситуација у источној Европи је утицала на поремећај ланца снабдевања, посебно за материјале који се увозе из тих земаља, што доводи до кашњења и већих трошкова за пројекте модуларне градње.
Пројекти модуларне изградње користе највише дрвене модуле који смањују енергетски отпад. Такође, дрво у грађевини нуди бољу изолацију од бетона или челика, а његова структура омогућава задржавање топлотне енергије. Отуда је дрво есенцијални материјал у пројектима и компаније су веома зависне од његове цене, што с трошковне стране, што са становишта формирања продајне цене производа.
Више цене дрвета у постпандемијском периоду су последица и велике зависности од тог материјала у грађевинској индустрији, како код модуларне градње, тако и због повећаних потреба за реновирањем постојећих објеката.
Поред ефеката потражње, цена дрвета у великој мери зависи и од временских услова. Шумски пожари широм света представљају дестабилизујући и непредвидиви фактор за ову врсту робе, чинећи притисак на цене. Неоспорно је да су набавне цене морале да се преливају на крајњег потрошача, чинећи монтажне објекте скупљим. Како је грађевинска активност успорила током 2022. године, цена овог материјала се стабилизовала, али цену монтажних објеката диктирале су залихе из претходног периода.
Ефикасност производних процеса модуларних грађевинара
Компаније примењују производне процесе ван градилишта. То побољшава целокупни процес изградње кроз унапређење оперативне ефикасности, идентификовање и процену мера за побољшање процеса. Стога, уштеде у трошковима изградње долазе из самог производног процеса.
Прво, интегрисани процеси уклањају потребу за подизвођачима и маржама које они укључују у своје понуде. Затим, уштеде на скупој радној снази на градилишту и смањење зависности од дефицитарних квалификованих радника на градилиштима превазилазе се у производном процесу који се одвија унутар производних халâ, јер постоји мањи број ниже квалификованих, али лојалних радника.
Како се производни процес одвија на једном месту уз помоћ производних линија и автоматизације, трошкови логистике су смањени. Производно окружење је затворено, што значи да су машине и радници на истом месту и мање подложни кашњењу и препрекама изазваним временским приликама. Економија обима у коришћењу материјала има утицај на уштеде у набавци, јер за изградњу више пројеката произвођачи користе (скоро) идентичне стандардизоване материјале.
Модуларни пројекти обично имају веће почетне трошкове дизајна, али ниже трошкове поновног рада и редизајнирања, јер су крајњи производи унификовани, тј. произвођачи нуде тек неколико типова објеката својим купцима, уз мање измене према њиховим захтевима.
Посматрајући из угла времена потребног од идеје до реализације, модуларни елементи се склапају у производним халама истовремено када се обављају потребни радови на градилишту (постављање темеља или изградња приступних путева), што омогућава бржи завршетак пројекта у поређењу с традиционалним начином изградње.
Коначно, објекти се брже уселjavaју, што омогућава бржи поврат на инвестицију ако говоримо о нестамбеним објектима. Потврда тога је хотелски ланац Marriott International, који је 2019. године изградио хотел овом методом с више од 350 соба у Хортону у Калифорнији, што је, према интерној процени, хотелу уштедело годину у времену изградње, односно ранијим почетком радова (ако би се хотел изградио традиционалном методом).
Заступљеност монтаже у региону
Титулу шампиона недвосмислено носи Словенија када је реч о произвођачима у региону. Словеначки произвођачи остварују највеће приходе од продаје, док за Србију можемо рећи да развијено тржиште монтаже готово да и не постоји. У Србији не постоји компанија која остварује ниво прихода конкурената из региона, па из тог разлога нису узете у обзир приликом анализе.
На први поглед, за произвођаче модуларне градње 2022. година је златна година, када су остварили највећу стопу раста прихода од продаје (просечан прилагођени раст је 63,1 одсто). Међутим, растом улазних трошкова, пре свега скупо нагомилане залихе основног материјала из 2021. и суочавање с и даље високом ценом у овој години, произвођачи су раст својих прихода темељили на ценовној компоненти.
Нарадна 2023. година доноси повећање каматних стопа, ограничено кредитирање, смањење куповне моћи и брзо повећање трошкова живота. Зато је неизвесна економска перспектива купаца одложила куповину модуларних некретнина. Отуда не изненађује смањење продаје од 3,2 процента. Произвођачи у региону су, мерено просечном прилагођеном стопом нето профита, повећали своју зараду током 2022. године, преливајући веће улазне цене на крајње купце и тако формиране цене су одржавали и у 2023. години, јер је просечна прилагођена стопа нето профита остала скоро непромењена.
Географски положај Словеније је произвођачима отворио врата у суседним земљама, па су околне земље (нпр. Италија и Аустрија) повољно тржиште за продају. Повећана потражња у тим земљама и близина им иду на руку, јер високи трошкови превоза габаритних производа представљају један од главних изазова с којима се произвођачи суочавају.
Каскање за Европом
На Балкану и даље важи тврдња да је објекат без бетонских стубова и конструкције само краткотрајна грађевина, те у том смислу наше земље доста касне за Европом. Словенија је једина држава која је направила значајан искорак у спознаји предности модуларне градње и почела да прати трендове европских земаља. Пре десет година, монтажне зграде су чиниле тек око три одсто, док је процена за 2023. да се тај проценат креће око нивоа од 10 процената према подацима истраживања тржишта словеначког сајта монтажне-хисе.
Како модуларна градња хвата замах на страни потражње, регионални произвођачи своје типске објекте стављају на располагање како B2C, тако и B2B купцима. Лумар је, међутим, пронашао прелазну фазу, па је један од произвођача који тренутно гради своје стамбене јединице намењене продаји, што удаљава од дефиниције модуларне градње, где се праве објекти за наменског купца.
Трошкова страна произвођача у Адриа региону говори да приходе највише оптерећује трошак основног материјала. Код скоро свих произвођача оптерећење је око 50 одсто и више. Међутим, овде је Словенија поново изузетак.
Повећана потражња и/или недовољност постојећих капацитета натерале су произвођаче у Словенији да их заступљеност трошкова услуга поново одвоји од регионалних конкурената, а истовремено им утиче на мању заступљеност трошкова материјала. Иако није карактеристично да модуларни произвођачи ангажују подизвођаче, узимајући сав профит за себе, словеначке компаније приходе оптерећују са око 40 процената трошкова услуга. Остале анализиране компаније имају занемарљив проценат тог трошка. Коначно, то потврђује тезу да подизвођачи грабе велики део профита, јер Марлес Хишe, Рихтер и Рико Хише имају мању маржу нето профита од скоро свих посматраних регионалних конкурената.
Будућност монтажне градње
Трошкови дозвола и такси не разликују се између модуларне и традиционалне градње, као ни административне процедуре пре изградње објеката. Посебност је што се произвођач модуларног објекта бира веома рано, те је цена објекта фиксна при уговору о пројекту, уз могућност додатних адаптација у односу на тип који произвођач нуди или без њих. Тако се ризик промене цена материјала, радне снаге и других улазних трошкова преноси на произвођача. У зависности од фазе довршености објекта (сива фаза или „кључ у руке“), зависе и тренутне цене на тржишту, али несумњиво можемо тврдити да су оне вишеструко ниже него код традиционалне градње.
Са стране потражње, изазов је што објекат не може да се финансира по фазама изградње, већ у целини, што је, поред сумње у квалитет градње, основна препрека према нашем мишљењу. Недвосмислено очекујемо да ће се овакви типови објеката проширити на све земље Адриа региона због пренасељености великих градова и све слабијег квалитета модерне градње у њима, када говоримо о стамбеним објектима, и брзине изградње и адаптивности објеката, када говоримо о пословним објектима.