Почетна » Друштво » Како заштити децу на интернету?

Водич за родитеље у дигиталном свету

Како заштити децу на интернету?

Родитељство данас подразумева подизање деце која су окружена технологијом и паметним телефонима. Родитељима би приоритет требало да буде да осигурају да њихова деца разумеју сигурност на интернету, јер данашњи клинци проводе више времена него икад гледајући у екране.

Проналажење те равнотеже између онлајн и офлајн забаве, постављање граница и вођење тих разговора је кључно за стварање здравог и сигурнијег искуства на мрежи.

Неколико кликова у правом смеру

Како се деца носе са употребом технологије? Резултати једне Google анкете су охрабрујући – већина родитеља (80%) је уверена да би им се дете обратило са било каквим проблемима на интернету, а 73% испитаника је са њима већ разговарало о онлајн безбедности.

Време проведено испред екрана је у сталном порасту, а нимало изненађујуће, више од 60% родитеља је својој деци допустило продужено коришћење уређаја, што је било неопходно за онлајн наставу (52%), учење нових језика (33%) или чак читање књига (31%).

Забринутост остаје, упркос оптимизму

Упркос оптимизму, један од три родитеља још увек брине да њихова деца можда нису довољно информисана о сигурности на интернету. Деца свој први телефон у просеку добијају са 10 година, а родитељи са њима не разговарају о онлајн безбедности у просеку до њихове 13. године.

Ова разлика би могла бити разлог зашто деца нису толико информисана колико би могла да буду – посебно у узрасту када су најосетљивија на замке и навике које је тешко разбити.

Родитељи верују да је необавезни разговор са својим дететом (42%) најефикаснији начин укључивања детета у безбедност на интернету, након чега следи успостављање правила коришћењем функција родитељске контроле (30%).

Како да деца буду сигурнија на интернету?

Како се технологија убрзано развија, родитељима може бити тешко да пронађу најажурније информације о безбедности на интернету. Скоро половина њих је изјавила да не зна које алате да користи за праћење онлајн активности своје деце или да нису успели да пронађу лако разумљиве примере сигурности на интернету.

Зато вам представљамо неколико практичних алата и бесплатних извора које сви родитељи могу користити:

Google Family Link помаже у постављању основних дигиталних правила која ће усмеравати вашу децу док уче, играју се и истражују на интернету.

Be Internet Awesome нуди алате, литературу и интерактивне игре које уче децу основама дигиталног грађанства и сигурности на интернету.

Google SafeSearch помаже у филтрирању експлицитног садржаја у резултатима претраге, укључујући слике, видео записе и сајтове.

YouTube Kids омогућава израду профила за вашу децу како би се приказивао релевантан садржај прикладан њиховом узрасту.

Родитељи морају бити водичи деце и у вирутелном свету

У дигиталном добу, улога родитеља добија нову димензију – осим што васпитавају и штите децу у реалном свету, морају бити и њихови водичи у виртуелном. Правовремени разговори, постављање граница и коришћење доступних алата могу направити велику разлику у томе колико ће дете бити безбедно и свесно онлајн ризика.

Сигурност на интернету није једнократан разговор, већ сталан процес у коме дете уз подршку родитеља учи како да буде одговоран и свестан корисник технологије. Само тако можемо изградити дигитално одговорне генерације – спремне за изазове, али и могућности које интернет доноси.

Извор: smartlife.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.