Почетна » Слободна зона » Како померање сата утиче на наше здравље?

Летње рачунање времена почело данас

Како померање сата утиче на наше здравље?

Ове године летње рачунање времена почело је данас у два сата после поноћи, када се сат померио на три, односно један сат унапред. Али померање сата може да има последице и по наше здравље.

Сваке године, два пута годишње, милиони људи широм света померају казаљке на својим сатовима, једном унапред у пролеће и једном уназад у јесен.

Летње рачунање времена сваке године изазива бројне расправе. Док неки тврде да доноси бројне предности, други истичу његове негативне последице, посебно по здравље.

Идеја о померању сата потиче још из 18. века. Озбиљније је примљено тек у 20. веку, посебно током Првог и Другог светског рата.

Главни разлози за увођење су били уштеда енергије, да се људи прилагоде природној светлости, користећи је више током дана. Затим и повећана продуктивност и активности на отвореном и мање саобраћајних несрећа у вечерњим сатима. Док из економског угла, неки сектори попут туризма и угоститељства бележе раст прихода, јер људи проводе више времена ван куће.

Ипак, у модерном свету, где се енергија троши на клима-уређаје, рачунаре и вештачко осветљење, показало се да користи и нису толико значајне како се мислило.

Иако су разлози за његово увођење били практични, бројне студије показују да померање сата може имати негативан утицај на људски организам.

Поремећај сна

Један од највећих проблема са преласком на летње рачунање времена јесте поремећај циркадијалног ритма, унутрашњег биолошког сата који регулише сан и будућност. Када се сат помери унапред, тело се мора прилагодити ранијем буђењу, што може довести до несанице, умора и лошег квалитета сна.

Повећан ризик од срчаних проблема
Истраживања су показала да првих неколико дана након преласка на летње време долази до повећања броја срчаних удара и можданих удара. Недостатак сна и нагла промена ритма могу повећати ниво стреса и утицати на крвни притисак.

Повећана склоност депресији и анксиозности

Промена времена може утицати на ментално здравље, посебно код особа које су осетљиве на промену у ритму сна. Нека истраживања сугеришу да померање сата може повећати ризик од сезонске депресије и анксиозности.

Смањена концентрација и продуктивност

Због губитка сна, многи људи пријављују проблеме са концентрацијом и фокусом у данима након преласка на летње рачунање времена. Студије показују да чак и мала промена у времену одласка на спавање може утицати на доношење одлука и брзину реакције, што може повећати ризик од незгода на послу и у саобраћају.

Утицај на метаболизам и телесну тежину

Неки научници верују да померање сата може утицати на метаболизам, јер мења време оброка и осећај глади. Поремећен ритам може допринети повећаном уносу калорија и нарушавању телесне равнотеже.

Све више земаља разматра укидање померања сата, јер су користи минималне, док су негативни ефекти све очигледнији.

Извор: Б92

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.