Почетна » Култура » Како је златни аварски појас, чувајући своју тајну, постао незаобилазан део српске историје?

Златни аварски појас је један од највреднијих експоната у Србији

Како је златни аварски појас, чувајући своју тајну, постао незаобилазан део српске историје?

Златни аварски појас, један од најважнијих и највреднијих археолошких налаза у Србији, не само да носи изузетну културну и историјску вредност, већ и представља врхунски пример мајсторске израде из периода 6. века.

Осим што је то један од ретких преосталих предмета аварске културе, појас је и фасцинантан пример техничке софистицираности тог доба.

Порекло и значење појаса

Појас је део аварског блага које је повезано с аварским каганатом, најпознатијим народом у периоду сеобе народа. Овај појас је вероватно био симбол моћи и високог статуса, јер је носио велики значај у аварској и шире европској аристократији.

Његова величина и богатство украса показују да је био израђен за особу од великог значаја, највероватније за самог аварског кагана Бајана, који је владао у време великих војних и политичких сукоба.

Израда појаса је одрађена с невероватним умећем

Појас је украшен са 11 златних копчи, које садрже драгоцено камење, попут дијаманата, аметиста и смарагда. Технике које су коришћене, као што су ливење, филигран, гранулација и ровање, представљају мајсторски рад византијских металца.

Сама техника израде показује високу стопу развијености металуршких вештина у то време, али, како се сматра, појас није израдила аварска, већ византијска радионица.

Појас је пронађен 1992. године у селу Дивош

Појас је пронађен 1992. године у близини Сремске Митровице, у селу Дивош, на дубини од 2 метра, заједно са другим археолошким предметима. С обзиром на његову изузетност, претпоставља се да је појас део гроба високо рангиране особе, вероватно из аварског племства.

Занимљиво је да су га нашли Славко и Богдан Козак, двојица археолога аматера, који су се, упркос покушају да га продају, захваљујући брзој интервенцији полиције, постарали да предмет не заврши у страној колекцији.

Појас као културно благо

Златни аварски појас представља не само вредност у материјалном смислу, већ и богатство историје, културе и веза између аварске, византијске и словенске традиције. Изузетна израда и симболика коју носи, чине га непроцењивим уметничким делом које говори о високом нивоу културе тог времена.

Такође, појас је један од ретких материјалних доказа о постојању аварске цивилизације, чији трагови нису често сачувани у писаним изворима.

Наставак излагања и истраживања

Данас, оригинални златни појас чувају у трезору Сремске Митровице, док се у Музеју Срема може видети његов холограмски приказ, који омогућава посетитељима да се диве његовој лепоти без директног приступа оригиналу. Због посебне вредности, појас је 2002. године враћен у Митровицу након што је био конзервиран у Народном музеју.

Такође, израђене су две копије које ће бити постављене у различите музеје, чиме се омогућава јавности да буде у контакту са овом непроцењивом културном баштином.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.