Почетна » Геоаналитика » Како је Ђорђеску уздрмао румунску политичку сцену?

Кампања на мрежама, ново бројање гласова

Како је Ђорђеску уздрмао румунску политичку сцену?

Уставни суд Румуније наложио је поновно бројање гласова првог круга председничких избора после оптужби да је друштвена мрежа ТикТок наводно фаворизовала Калина Ђорђескуа, који је неочекивано добио највише гласова. Како је Ђорђеску уздрмао политичку сцену и Европу?

Суд је одбацио жалбе друге двојице кандидата који су оптужили Ђорђескуа за незаконито финансирање кампање. Велика подршка коју је добио Ђорђеску била је највеће изненађење избора. Кандидовао се као нестраначка личност и кампању је углавном водио преко платформе ТикТок.

ИзТикТока категорички одбацују оптужбе да су дали предност Ђорђескуу, за кога се каже да је „проруски кандидат крајње деснице“.

Према подацима, Калин Ђорђеску освојио је 23 одсто гласова у првом кругу, а иза њега је била кандидаткиња десног центра Елена Ласкони из савеза Спасимо Румунију са 19 одсто. Марсел Чиолаку, актуелни премијер земље који долази из редова популистичке Социјалдемократске партије и који је важио за фаворита уочи избора, заузео је треће место.

Утицај на спољну политику

Функција председника Румуније је углавном симболичка, али има значајан утицај у неким сферама, попут спољне политике.

Како тренутно ствари стоје, Ђорђеску и Ласкони би требало да буду кандидати у другом кругу 8. децембра.

„Против екстремизма се бори гласањем, а не закулисним радњама“, рекла је Ласкони.

„Позивам Централну изборну комисију да мудро поступи при поновном бројању гласова. Закон мора бити исти за све, а не да се за неке тумачи другачије.“

ТикТок је такође оптужен да није поштовао изборна правила Врховног савета за националну одбрану, врховног румунског тела за безбедност.Платформа га „није означила као политичког кандидата“, рекао је одлазећи председник Клаус Јоханис одлазећи, који је сазвао савет.

ТикТок, мрежа у власништву кинеске компаније Бајтденс, категорички одбацује ове оптужбе.

Ђорђеску: ‘Хоће да оспоре вољу народа’

Ђорђеску се супротставио критици да је користио ову друштвену мрежу да незаконито стекне предност на изборима.
Шездесетдвогодишњак има више од 330.000 пратилаца, од којих је око 300.000 стекао само пре две недеље, и више од четири милиона лајкова.

„Буџет за ову кампању био је нула. Имао сам веома мали тим од максимум десет људи, не више од тога. Али имали смо милионе људе иза нас“, рекао је за ББЦ.

„Ја нисам другачији, другачији је румунски народ. Румунском народу је потребна слобода. Права демократија значи духовност. Бог. Наша земља. Наша имовина. Наша душа. Наша породица.“

Додао је да државне институције покушавају да оспоре избор народа.

Подршка коју је Ђорђеску добио била је изненађење које досад није забележено у овој земљи, јер се према предизборним анкетама очекивало да за њега гласа око пет одсто румунских бирача, каже политички коментатор Раду Магдин.

„Никада за 34 године демократије код нас нисмо видели оволики раст у односу на анкете“, додаје.

Слоган кампање Ђорђескуа био је: „Повратимо достојанство румунској нацији“.

На улицама Букурешта и неких других градова, већ су организовани протести због резултата избора првог круга председничких избора.

Ђорђеску је апеловао на његове гласаче да „остану код куће са породицама и пријатељима“ и да не одговарају на провокације.

Анком, румунско регулаторно тело за телекомуникације, позвало је да се ТикТок суспендује док се не заврши истрага о сумњама у манипулацију изборним процесом. Румунски Национални аудиовизуелни савет позвао је Европску комисију да истражи начин на који је ТикТок, који забрањује званично политичко оглашавање, коришћен током избора.

Парламентарни избори биће одржани у Румунији овог викенда, а десничарске странке, АУР и СОС Румунија, надају се већој популарности после гласања у првом кругу председничких избора.

Странке владајуће коалиције, социјалдемократе и национални либерали, налазе се у расулу, понижени после неуспеха њихових кандидата на председничким изборима. Широм Румуније, и међу великом румунском дијаспором, владају усхићење, очај или просто конфузија.

Извор: ББЦ

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.