Почетна » Економија » Како ескалација царина може уништити глобалну економију?

Трговински рат између САД и Кине може довести до глобалног колапса

Како ескалација царина може уништити глобалну економију?

Сукоб између САД и Кине ризикује да прерасте у „отворени финансијски рат“ без победника, упозорио шеф глобалних девизних истраживања Дојче банке

Упозорење Дојче банке: свет улази у неистражене финансијске воде

Ескалација царина између САД и Кине води глобални финансијски систем у „неистражене воде“ и могла би довести до „отвореног финансијског рата“, упозорио је Џорџ Саравелос, глобални шеф истраживања девизног тржишта у Дојче банци.

Саравелос је упозорење изнео у белешци клијентима у среду, а више медија пренело је његове наводе. Овај аналитичар, који је више пута упозоравао на надолазећу кризу долара и глобални губитак поверења у америчку валуту, описао је тренутну ситуацију као „колапс“ на тржиштима.

Пад поверења у америчку имовину

„Сведоци смо истовременог колапса цена свих америчких средстава — укључујући акције, долар у односу на алтернативне резервне валуте и тржиште обвезница. Улазимо у неистражени терен глобалног финансијског система“, написао је.

Глобално тржиште се одваја од долара брже него што се раније предвиђало, и остаје неизвесно „колико тај процес може остати уредан“, упозорио је Саравелос. Тренутна ситуација, како је навео, разликује се од „типичног кризног окружења“, када би тржиште „гомилало доларску ликвидност како би обезбедило финансирање за своју основу америчке имовине“.

Активна распродаја уместо гомилања ликвидности

„Динамика овде изгледа потпуно другачије: тржиште је изгубило поверење у америчку имовину, па уместо да затвори несклад између средстава и обавеза гомилањем доларске ликвидности, оно активно распродаје саму америчку имовину“, написао је Саравелос, додајући да потези администрације америчког председника Доналда Трампа „подстичу распродају америчких државних обвезница“.

Могућност финансијског рата као наредне фазе

Трговински рат између САД и Кине могао би имати озбиљне последице по глобалну економију и ризикује да прерасте у „отворени финансијски рат“, с обзиром на то да су екстремне царине које је Трамп увео оставиле мало простора за даљу ескалацију на трговинском плану, упозорио је Саравелос. Пекинг сада „изгледа као да задржава опцију да оружано употреби своју валуту, док истовремено наглашава много снажнију подршку домаћој економији“.

Упозорење: финансијски рат без победника

„Следећа фаза ризикује да постане отворени финансијски рат који укључује кинеско власништво над америчком имовином, како у званичном тако и у приватном сектору. Важно је истаћи да у таквом рату не може бити победника: штету ће трпети и власник (Кина) и произвођач (САД) те имовине. Губитник ће бити глобална економија“, написао је.

Царинска ескалација између САД и Кине

Кина је постала централна мета Трамповог покушаја да избалансира америчку трговинску билансу, што укључује увођење „одмаздних“ царина готово свим државама света. У марту је Трамп увео царину од 20% на кинески увоз, коју је прошле недеље повећао за додатних 34%. Пекинг је одговорио истом мером – царином од 34% на америчку робу – након чега је Трамп увео још 50%, чиме је укупна царина достигла 104%.

Ове недеље, Кина је увела додатних 50% царине на амерички увоз, подигавши укупан износ на 84%. Трамп је одговорио повећањем царина на 125% у среду, чак пре него што је последња кинеска мера ступила на снагу.

Подсећања ради, САД су Србији увеле 37% царине.

Извор: RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.