Почетна » Друштво » Како до иностране пензије ако нема конвенције са Србијом

Како до иностране пензије ако нема конвенције са Србијом

Запослени који су део стажа остварили у иностранству и који су се вратили да живе у Србији често не знају да не могу баш из сваке земље да добију пензију. Овај проблем настаје у ситуацијама када наша земља нема потписану конвенцију, односно споразум о социјалном осигурању са земљом из које српски радник долази. Поставља се питање како да осигураници остваре право на пензију уколико такав споразум није закључен, и које опције су им у том и у другим специфичним случајевима на располагању.

Снежана Милић, шеф Одсека за матичну евиденцију осигураника у Одељењу за матичну евиденцију у Дирекцији Фонда ПИО, каже да осигураници који су радили у иностранству а за време рада нису били обавезно осигурани код иностраног носиоца осигурања, односно уколико су радили у страној држави са којом Србија нема закључен споразум о социјалном осигурању, могу поднети фонду захтев за утврђивање својства осигураника по основу рада у иностранству. – Важно је најпре нагласити да је својство осигураника по овом основу могуће утврдити за периоде рада у иностранству закључно са 13. децембром 2019. године, до када је одредба Закона о ПИО која је ово прописивала била на снази. Захтев се по основу запослења у иностранству подноси на обрасцу. На основу поднетог захтева се спроводи поступак, током којег се цени да ли су испуњени услови за утврђивање својства осигураника по овом основу. Уколико су услови испуњени, у решењу којим се одлучује о захтеву одређује се износ који је потребно уплатити на име доприноса за ПИО – каже она.

Након измене Закона о ПИО која се односи на утврђивање својства осигураника по основу рада у иностранству, дакле од 14. децембра 2019. године, лица која раде у државама са којима Србија нема потписан споразум о социјалном осигурању, а која имају пребивалиште на територији Србије, и нису у осигурању, могу себи уплаћивати доприносе по основу члана 15 Закона о ПИО на једну од 13 понуђених основица коју сами одаберу. На тај начин могу регулисати своје пензијско и инвалидско осигурање и за време рада у иностранству, а када испуне законом прописане услове, на основу овако оствареног стажа могу остварити право на пензију у Србији.

Помоћница начелника Одељења за ПИО по међународним уговорима Марија Бакић наводи за последњи број „Гласа осигураника” још неке од специфичних ситуација у којима се осигураници могу наћи када је реч о раду у једној држави а остваривању права на пензију у другој, уколико не постоји потписана конвенција. Уколико осигураник који живи на територији Србије има стаж у некој од држава са којом наша земља нема потписан споразум о социјалном осигурању, једина опција је да се сам информише о законским прописима те државе, и о томе да ли може остварити право на пензију и на који начин. Још једна од могућих ситуација је рецимо да неко има стаж остварен у Србији, довољан за остваривање права на пензију, али има пребивалиште на територији друге државе са којом наша земља нема потписан споразум о социјалном осигурању, нити постоји уговорен трансфер, односно могућност исплате пензије из Србије у ту другу државу. У том случају осигураник мора поднети захтев за остваривање права на пензију филијали Фонда ПИО према месту последњег осигурања, а исплата пензије се може обавити на територији Србије преко овлашћеног лица – објашњава Бакићева.

Фонд ПИО исплаћује пензије у 30 земаља света, не рачунајући бивше републике СФРЈ. Према подацима фонда за 2024. годину, од укупно 13.640 корисника, 7.157 корисника живи у Немачкој, затим следи Аустрија са 2.606 корисника, у Мађарској је 1.471 корисник, у Шведској 280, Швајцарској 246, у Француској 219, у Чешкој 160, у САД 154 корисника итд.

Најмање наших корисника има у Мексику, где се шаљу три пензије, затим се у Грчку исплаћују четири, на Нови Зеланд пет, у Турску осам. По овом основу је током протекле године трансферисано више од 2,9 милијарди динара, а ове принадлежности исплаћују се тромесечно, због високих административних трошкова и релативно ниских износа.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.