Први дигитални осцилоскоп на свету, „Transienten recorder VK 260-16“, из 1978. године, поклоњен је Музеју науке и технике. Његов конструктор, инжењер електротехнике Душан Вукић, одлучио је да овај уређај постане део Збирке мерних уређаја музеја.
Техничке карактеристике и примена уређаја
Патент за овај модел осцилоскопа, који је уједно био опремљен дигиталним снимачем за бележење прелазних сигнала, одобрен је у Привредној комори Офенбаха на Мајни. Унапређењем овог модела настао је напреднији „Transienten recorder VK-MC“.
Осцилоскоп је користио аналогно-дигитални претварач за меморисање сигнала, који су се потом обрађивали компјутерски. Овај уређај нашао је широку примену у биолошким експериментима, аутомобилској индустрији (Volkswagen) и нуклеарној индустрији.
View this post on Instagram
Очување научно-технолошког наслеђа
Из Музеја науке и технике истичу важност техничке културе дародаваца и њиховог доприноса очувању научно-техничког наслеђа. Предмети изложени у музеју настављају да живе нови живот као део општег добра, подстичући развој научно-техничке свести и значај музејског чувања.
Биографија Душана Вукића
Душан Вукић рођен је 1941. године у Београду, где је завршио основну школу, гимназију и Електротехнички факултет. Његово интересовање за електронику показало се још у детињству. Године 1970. одлази у Немачку, где је стекао значајну репутацију у области нових технологија, радећи у фирмама попут Honeywell-а, Roland-а, Siemens-а, Skener-а и Hameg-а.