Почетна » Друштво » Између проблема и теорије завере: Због чега је нестала струја на Балкану

Регион на кратко био паралисан

Између проблема и теорије завере: Због чега је нестала струја на Балкану

Невиђени колапс електроенергетског система је погодио Балкан. Струја је нестала у Црној Гори, БиХ, Хрватској и Албанији. Сумња се да су у тренутку кад свима раде клима-уређаји и потрошња је огромна из система испали неки далеководи.

Још нема званичних информација о томе шта је довело до колапса електроенергетског система због чега су велики делови четири балканске државе остали без електричне енергије у петак.

Директор Националног диспечерског центра електропреносног система Црне Горе Ранко Реџић каже да „овакав поремећај није забележен за тридесет година“.

„Поремећај је био регионалних размера и захватио је веће делове Црне Горе, Албаније, БиХ, и значајан део Хрватске. Још немамо информацију шта је изазвало овај догађај. Дошло је до нестанка напона, испали су поједини елементи, у системима у окружењу и нашем систему. Ми смо те елементе вратили под напон“, казао је Реџић. Додао је да се узрок још испитује.

Преоптерећени водови

Он се осврнуо и на информације да је до нестанка дошло услед великог пожара код далековода од 400 кВ на неприступачном терену на граници између Црне Горе и БиХ.

„То се још испитује. Врло је лако могуће да се то десило“, рекао је. Истиче да Црна Гора још нема податак о томе да је узрок квара кренуо из ове земље.

„Оног тренутка када се формира комисија и када се оконча истрага, знаћемо шта се десило и како је све текло. За сада нема основа да верујемо да је узрок колапса људски фактор“, закључио је Реџић.

Телевизија Н1 преноси изјаву црногорског министра енергетике Саше Мујовића који каже да је проблем настао као „последица великог пораста дневног оптерећења али и великих температура“.

„Када имате та два узорка међусобно повезана, онда имате ситуацију да електричну енергију не можете на прави начин преносити преносним водовима, односно водови су преоптерећени и долази до њихових испада. Испад једног вода значи преоптерећење другог и тако је дошло до овог што се догодило“, каже Мујовић.

Колапс у саобраћају у многим градовима региона

Из Независног оператора система БиХ саопштено је да је разлог прекида снабдевања електричном енергијом „проблем у преносној мрежи у региону и преоптерећење кључних 400 кВ интерконективних водова“. То је за последицу имало „каскадно преношење поремећаја“ на електроенергетском систему БиХ.

Већи део ове земље остао је без електричне енергије, услед чега је у многим градовима дошло и до колапса у саобраћају. У Сарајеву је, како преносе локални медији, више особа сатима остало заробљено у лифтовима. Поједини делови града остали су и без воде, и то у дану када се бележе рекордно високе температуре.

Поремећај се пренео и на Хрватску. БиХ управо с Хрватском има највећи број интерконективних далековода, због чега је готово цела Далмација остала без електричне енергије.

„С обзиром на то да су из целог напона испали БиХ, део Хрватске, Црна Гора и Албанија, утврђују се детаљи и узроци. Наше службе нису утврдиле да се ради о било каквом квару код нас. Како се ради о принципу спојених посуда, и део наше мреже је остао без напона“, изјавио је министар привреде Хрватске Анте Шушњар.

Покренута истрага на европском нивоу

Директор Сектора за вођење електроенергетског система Хрватске Данко Блажевић каже да је на европском нивоу покренута истрага о овом случају.

„Део посла оператора преносних система је да одмах реагују и имали смо телеконференцију на европском нивоу. Догодио се несретни сплет околности да су два далековода, један у Црној Гори, други у Албанији, испала из погона у кратком времену“, појаснио је Блажевић.

Оваква ситуација је направила савршено плодно тло за теорије завере. Међу првим, касније ће се испоставити нетачним информацијама, биле су експлозија у Тузли, пад система у Задру, чак и бомбардовање неименоване европске електране.

На званичном нивоу се затим нагађало да је до обуставе електричне енергије у региону дошло због више кварова. Због свега ће бити истражено и колико су пожари на далеководу у Црној Гори и Албанији утицали на губитак струје у региону. Односно, да ли су они узрок или последица.

Далековод, струја
ФОТО: shutterstock

Албанска министарка енергетике Бељинда Балуку рекла је да је дошло до квара на интерконектору између Албаније и Грчке. Додала је да је чула да су сличне околности биле у Црној Гори и деловима Хрватске и БиХ.

„Истрага ће потрајати, али ране анализе сугеришу да су велике количине енергије у преносном систему и врло високе температуре створиле овај технички проблем“, казала је Балуку.

Домино ефекат

Говорећи о томе како је могло доћи до оваквог колапса, стручњак за енергетику и некадашњи генерални директор Електропривреде БиХ Амер Јерлагић каже да се овакви распади система често дешавају у летње време.

„Вероватно је услед велике потрошње енергије дошло до великог оптерећења. И ако је дошло до квара, односно испадања далековода због преоптерећења, онда се то по систему домино ефекта пренело по целој регији“, казао је Јерлагић за БХ радио 1.

Стручњаци упозоравају да је у последње две године за више од 20 одсто повећана потражња електричне енергије. За повећану потрошњу неопходна је и адекватна инфраструктура.

Електро-мреже у региону се не обнављају одговарајућом динамиком па ће сличних „испада“, предвиђа се, бити и у будуће.

Зато се, између осталог, препоручују алтернативни извори енергије – постављање кровних соларних панела, док би обнова постојећих мрежа захтевала и непопуларне мере – повећање цене електричне енергије.

Извор: Дојче веле

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.