Почетна » Економија » Изазови пословања у Кини: Зашто се западне компаније окрећу другим тржиштима?

Западни инвеститори се окрећу ка Индији и Вијетнаму

Изазови пословања у Кини: Зашто се западне компаније окрећу другим тржиштима?

Према извештајима које су објавили Европска комора трговине у Кини и Америчка комора трговине у Шангају, Кина постепено губи привлачност као дестинација за улагање за западне компаније.

Анкетирање инвеститора и власника предузећа

Ове две лобистичке групе спровели су анкете међу инвеститорима и власницима предузећа у Кини. Њихови налази указују на то да многи испитаници консолидују своје операције у земљи и више не виде кинеско тржиште као примарну дестинацију за улагање.

Опадајући интерес за Кину

Годишња анкета Америчке коморе трговине показује да је број предузећа која разматрају Кину као своју главну дестинацију за улагање пао на 47%, што је најнижи ниво у последњих 25 година. У анкети Европске коморе, само 15% испитаника навело је Кину као своју главну дестинацију за улагање, док је раније тај проценат износио 20%.

Амерички и ЕУ инвеститори све мање улажу у Кину
Foto: The Street

Преусмеравање улагања од стране ЕУ

„Неки чланови Европске коморе су почели да одвајају своје ланце снабдевања и операције у Кини, као и да преусмеравају улагања која су претходно планирали за Кину на друга тржишта како би повећали отпорност ланца снабдевања, искористили релативно ниже трошкове рада и заштитили се од будућих геополитичких шокова“, наводи се у извештају ЕУ лобистичке групе.

Узроци овог тренда

Стручњаци из оба лобија сугеришу да је један од главних узрока овог тренда пад економског раста Кине. Према званичним подацима, раст Кине успорио је на најнижи ниво у последњих пет квартала, достигавши 4,7% у периоду од априла до јуна ове године.

Остали фактори укључују све већу конкуренцију локалних компанија и појаву алтернативних центара за производњу у Азији. На пример, око 20% предузећа која су анкетирана од стране америчког пословног лобија изјавило је да ће смањити улагања у Кини ове године, док је 40% навело да ће их преусмерити на земље попут Индије и Вијетнама.

Трговинске Тензије са САД-ом

Многи испитаници су такође навели да трговинске тензије Кине са САД-ом утичу на поверење инвеститора. Вашингтон је појачао економска ограничења и повећао тарифе на кинеске производе од 2018. године, када је тадашњи председник Доналд Трамп започео трговински рат са Пекингом.

Трамп и Си Ђи Пинг
Foto: The New Yorker

Његов наследник, Џозеф Бајден, преузео је сличан непријатељски приступ, упркос поновљеним упозорењима Пекинга да ове мере крше принципе фер трговине. Око 70% испитаника у анкети Америчке коморе означило је мере САД-а усмерене против Кине као највећи изазов за економски раст земље.

„Tipping point“ за инвеститоре

„За све већи број компанија достигнута је тачка преокрета, при чему инвеститори сада пажљивије испитују своје операције у Кини јер изазови пословања почињу да надмашују повратке“, изјавио је Јенс Ескелунд, председник Европске коморе.

Потенцијал Кине као инвестиционе дестинације

Ескелунд је међутим напоменуо да Кина „и даље има значајан потенцијал“ као дестинација за улагање, али је сугерисао да влада земље треба да делује како би учинила пословно окружење привлачнијим за стране инвеститоре.

Извор: American Chamber in Commerce in Shangai, RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.