Иако је упознавање преко интернета постало свакодневица, ново истраживање у Њемачкој показује да дигитална потрага за партнером често оставља тешке емоционалне посљедице.
Према анкети коју је спровео институт Форса за једно од највећих здравствених осигурања у Њемачкој – ККХ, чак 59 одсто испитаника у доби између 18 и 60 година наводи да су се током онлине упознавања осјећали емоционално исцрпљено и фрустрирано, преноси ДПА.
Чак 37 одсто учесника признало је да су се борили с тужним или депресивним расположењем, док је 30 одсто њих осјетило стрес због превеликог броја избора потенцијалних партнера.
Свака пета особа изјавила је да је осјећала стид током сусрета с особама које су упознали путем апликација за дејтање.
Психолошкиња Изабел Венк упозорава да се неки корисници суочавају и с тежим психичким стањима:
“Ко упркос уложеном времену, емоцијама и новцу доживи лоша искуства која наруше самопоуздање, може да развије стање налик емотивном „бурноуту“. Иако то није исто што и професионални бурноут, симптоми попут губитка воље и емоционалне исцрпљености врло су слични.“
Ријеч је о психосоматском синдрому, за који тренутно не постоје службени подаци о учесталости међу корисницима апликација за спојеве.
Анкета је спроведена од 31.јануара до 14.фебруара 2025. на репрезентативном узорку 1.010 самаца у доби од 18 до 60 година. ККХ, здравствено осигурање које је наручило истраживање, броји око 1,5 милиона осигураника.