Србија је у четвртак, 22. маја, постала део Single Euro Payments Area (SEPA) система – јединственог подручја плаћања у еврима.
Овај систем плаћања омогућиће грађанима и привреди једноставно, брзо, јефтиније и сигурније безготовинско плаћање у еврима, како у земљи, тако и у иностранству, објаснио је за Данас економиста Вељко Мијушковић.
У преводу, циљ SEPA система је да сви електронски платни трансфери у еврима, било унутар једне државе или између различитих држава SEPA зоне, буду под истим условима – као да се обављају унутар једне земље.
SEPA не значи увођење евра
У јавности се отворило питање да ли прикључење Србије SEPA систему плаћања значи да држава уводи евро. Одговор је – не.
Динар остаје званична валута Србије и користиће се у свим домаћим трансакцијама – у продавницама, за плаћање рачуна, плата, пореза, појаснио је Мијушковић.
Шта значи SEPA за грађане и привреду?
SEPA систем се односи искључиво на плаћања у еврима, а то значи да ће грађани моћи лакше да: примају уплате из иностранства у еврима (на пример, дознаке, фриленсери хонораре), затим да шаљу новац у еврима, као и да имају рачуне у еврима у домаћим банкама за једноставније управљање девизним средствима.
Србија је постала 41. чланица SEPA.
Шта је SEPA?
Мијушковић објашњава да SEPA систем плаћања представља тржиште јединственог плаћања у смислу плаћања у једној истој валути, а то је евро.
Додаје да је тај систем установљен 2008. године, када је, на пример, из региона Словенија прва приступила том систему, а Хрватска је приступила 2016. године.
Наш саговорник је навео да је Србија и раније била спремна да постане део SEPA система плаћања, према његовим речима можда и спремнија од неких других земаља, али да је њено прикључење с једне стране било ствар политичке одлуке, а с друге стране појединих техничких припрема.
„Будући да ми нисмо део ЕУ, и да нам евро није званична валута, то је на неки начин одгодило целу процедуру прикључења. Али сада су се услови стекли и постали смо део SEPA система формално“, додао је економиста Мијушковић.
Период прилагођавања
Међутим, Мијушковић указује да иако је Србија формално ступила у SEPA систем, сада предстоји период прилагођавања. То значи да SEPA систем плаћања неће бити примењен одмах, а то је у саопштењу потврдила и Народна банка Србије (НБС).
„Приступање српских финансијских институција SEPA платним шемама, према календару Европског савета за плаћања, биће омогућено од новембра 2025. Најранији датум оперативне спремности за пружаоце платних услуга из Србије јесте мај 2026. Тачан датум биће саопштен касније“, навела је у саопштењу НБС.
Економиста Мијушковић објашњава да сада следи одређени сет припрема са наше стране.
„То значи да се информациони системи у банкама прилагоде SEPA систему, да се уведу тзв. IBAN-ови за рачуне у еврима, и да се направе договори са клириншким банкама, а то све зависи од појединачних пословних банака и њихове брзине. Тако да моменат приступања SEPA систему, не значи аутоматски да ће од тог момента SEPA бити примењена, то значи да ће бити потребно одређено време прилагођавања“, додаје Мијушковић.
Динар остаје званична валута, SEPA олакшава трансакције у еврима
На питање да ли улазак у SEPA систем значи да се Србија одриче динара као своје валуте, што се спекулисало у јавности, Мијушковић указује да грађани и привреда треба да знају да улазак у SEPA не значи увођење евра као званичне валуте, нити могућност плаћања у еврима у домаћим продавницама.
Додаје да ће SEPA систем омогућити грађанима и компанијама у Србији да брже и ефикасније обављају трансакције у еврима и у земљи и са иностранством.
То, истиче, значи да ће на пример куповина робе из иностранства или плаћање партнерима у ЕУ сада моћи да се реализује у року од једног радног дана, без потребе за посредничким банкама, што доноси и значајне финансијске уштеде.
„За грађане, нарочито је важно то што ће дознаке из иностранства стизати брже на њихове рачуне. Уз класичне SEPA трансакције, постоји и опција SEPA Instant, где средства могу бити пребачена у року од неколико секунди“, објашњава Мијушковић.
Предности SEPA система
Поред брзине, Мијушковић наводи да је још једна предност SEPA система смањење трошкова трансакција.
„Без посредничких банака, плаћања у еврима биће знатно јефтинија. Иако конкретне цифре зависе од досадашњих тарифа банака, јасно је да ће корисници осетити уштеде“, наводи Мијушковић.
Поред тога, SEPA доноси и сигурност и транспарентност, каже наш саговорник, додајући да корисници могу бити сигурни да ће трансакције бити обављене безбедно и без могућности злоупотреба.
Истиче да је SEPA подједнако значајна и за грађане и за привреду.
„Грађанима омогућава бржи пријем дознака, док привреда стиче већи кредибилитет код европских партнера јер се плаћања обављају по истим стандардима као у земљама ЕУ“, закључио је Мијушковић.