Почетна » Економија » Хоће ли Србија примењивати нуклеарну енергију?

Почела израда студије

Хоће ли Србија примењивати нуклеарну енергију?

Електропривреда Француске – ЕДФ (Electricité de France) и Егис индустрија добиле су посао да израде прелиминарну студију којом се разматра примена нуклеарне енергије у Србији. Ове фирме ће за своје услуге бити плаћене 120.000 евра.

Подсетимо, Влада Србије је са Француском електропривредом (ЕДФ) у априлу потписала Меморандум о разумевању о успостављању оквира за дугорочни дијалог и сарадњу у области енергетске транзиције и нискоугљеничне технологије. Како је тада саопштено, тим документом се стварају услови за стратешко партнерство и процену потенцијала за развој нуклеарне енергије у Србији.

Приликом недавне посете француског председника Емануела Макрона Србији, потписано је Писмо о ангажовању за процену потенцијала за развој цивилног нуклеарног програма у Србији у оквиру Меморандума о разумевању између ЕДФ-а и Владе Србије.

Подсетимо, Министарство рударства и енергетике објавило је средином јуна тендер за израду преизмерне техничке студије која разматра примену нуклеарне енергије у Србији.

Цена коју су понудиле француске компаније била је у поређењу са осталим фирмама једна од највиших. С друге стране, понуда ЕДФ-а и Егис-а имала је највише бодова када су у питању стручне референце.

Шта треба да обухвати студија?

Како се наводи у пројектном задатку, изабрани консултант треба да спроведе студију о различитим доступним типовима нуклеарне технологије на тржишту и придруженим компанијама које развијају ове технологије, броју постројења у свету (изграђеним, у изградњи, најављеним, планираним), историјским и циљаним трошковима по јединици.

Студија треба да садржи и детаљан опис и робусност ланца снабдевања, оријентациону процену потенцијалних партнера на пројекту мимо добављача технологије (укључујући потенцијалне извођаче радова, EPC фирме, операторе нуклеарних постројења и друге партнере неопходне за успешно извршење пројекта), као и оквирну процену предности, недостатака и ризика.

Консултант такође треба да идентификује до осам конвенционалних и технологија малих модуларних реактора (SMR) за које се сматра да су подударане са потребама Србије за новом нуклеарном генерацијом.

Поред тренутног стања на тржишту нуклеарних технологија, консултант ће обезбедити препоручени приступ за процену и избор технологије.

Такође, потребно је спровести процену утицаја интеграције нуклеарних постројења на електроенергетски систем.

Ко се још пријавио на тендер?

Понуду да изради студију о примени нуклеарне енергије у Србији послало је девет понуђача, већином иностранних компанија, види из данас објављеног обавештења.

Тако су, поред француских компанија које су на крају добиле посао, понуду послале и кинеска фирма „China National Nuclear Corporation Overseas“, као и фирма Саргент&Лунди, чије је седиште у Чикагу.

Заједничка понуда је стигла од Електротехничког института Никола Тесла из Београда и консултантске фирме Енконет консалтинг из Беча.

На тендер су се заједно јавиле и фирме „Нац Интернатионал Инц“, чије је седиште у САД-у, и турска фирма МРЦ Арге Енерџи Мухендислиги Контрол ве Тест Хизметлери Аноним Ширкети.

Заједничка понуда стигла је и од фирми СЦ Ромакапитал Инвест из Румуније, Ујв Реж из Чешке и београдска фирма ЕКС д.о.о.

Извор: Нова економија

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.