Почетна » Наука » Хоће ли нам поправљати расположење „на клик“?

Научници тестирају

Хоће ли нам поправљати расположење „на клик“?

Британски научници покушаће да, током клиничких испитивања, поправе расположење пацијената коришћењем уређаја који ултразвуком утиче на мождану активност.

Уређај, који се убацује у унутрашњост лобање, али ван самог мозга, мапира активност и доноси циљане пулсеве како би укључио групе неурона.

Да ли је безбедан и ефикасан биће тестирано на око 30 пацијената у клиничком тестирању које са 6,5 милиона фунти финансира британска агенција Ариа.

Научници верују да би ова технологија у будућности могла да револуционаризује лечење стања попут депресије, зависности, опсесивно-компулсивних поремећаја и епилепсије ребалансирањем поремећених образаца мождане активности.

„Неуротехнологије могу да помогну много већем броју људи него што смо мислили. Ово је велика могућност да се помогне особама са поремећајима попут депресије, епилепсије или зависности резистентним на друге терапије. Налазимо се на прекретници када је реч о стањима која можемо лечити и новим типовима технологије који нам то могу омогућити“, рекао је Жак Каролан, програмски директор агенције Ариа.

Етичка питања

До овог клиничког испитивања долази након брзог напретка у технологији за повезивање мозга и компјутера. Међутим, с овом технологијом постављају се и значајна етичка питања.

Ово клиничко испитивање испробаће уређај који је развила америчка непрофитна компанија Форест Неуротех.

За разлику од инвазивних имплантата, где су електроде убачене у специфичну локацију у мозгу, Форест 1 користи ултразвук да очитава и модификује мождану активност.

Ариа описује уређај као „најнапреднији систем повезивања мозга и компјутера на свету“ због способности да модификује активност у више можданих региона симултано. Како се додаје, то проширује могућност будућих апликација.

„Ово је мање инвазивна техника и даје могућност безбеднијих операција. Ако погледате поремећаје попут депресије или епилепсије, чак трећини пацијената се не поправља стање. Таквим људима ова технологија може да промени живот“, рекао је Ајмун Џамџун, неурохирург и вођа пројекта.

У испитивању ће учествовати људи којима је због повреде део лобање привремено уклоњен, па ће уређај бити испробан без извођења операције.

Он се ставља испод лобање или на место дефекта, па ултразвук детектује ситне промене у крвотоку како би направио 3D мапу мождане активности са спацијалном резолуцијом око 100 пута бољом од типичног скенирања. Исти тај имплант може да ултразвуком покрене рад неуорона

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.