Америчко министарство правде тражи од компаније Гугл да прода свој претраживач Хром. Тако би кончала свој „нелегални монопол“ у онлајн претраживању, наводи се у поднеску америчком Окружном суду Дистрикта Колумбија.
Ако се ово решење усвоји, Гуглу ће такође бити забрањено да у наредних пет година послује на тржишту онлајн претраге.
Ова одлука би могла да суштински промени једну од највећих светских компанија и целокупну структуру интернета, а очекује се да ће се кључна фаза суђења одиграти у току 2025. године.
Гугл је власник оперативног система Андроид и претраживача Хром. Америчко министарство сматра да таква структура представља „значајан изазов“ за правна решења која треба да повећају конкурентност на тржишту претраге.
У одговору Гугла се тврди да поднесак Министарства правде Сједињених Америчких Држава представља „радикални интервенционистички план“ који би наштетио како обичним Американцима, тако и технолошким капацитетима САД.
Усвајање предлога би уништило низ Гуглових производа које људи воле и користе у свакодневном животу, прокоментарисао је главни правник Гугла Кент Вокер у објави на блогу.
Рушење монопола
Подсећамо, суд је раније пресудио да „Гугл има монопол у интернет претраживању“. У центру поступка били су вишемилионски послови, захваљујући којима је Гугл претраживач унапред подешен као „главни“. На пример, Гугл је платио Еплу милијарде како би његов претраживач био постављен главни у Сафари прегледачу на Ајфону. Корисници могу у сваком тренутку изабрати другу претраживачку машину – али многи ипак остају при почетној поставци.
Само по себи, то правно није проблематично, јер су монополи у САД легални.
„Међутим, не смете предузимати кораке који учвршћују тај монопол“, каже Николас Гугенбергер, професор права на Универзитету у Хјустону.
Суд је констатовао да Гугл свој монопол брани непоштеним средствима.
Да ли је разбијање Гугла реално? Пре ће бити да није, сматра професор Гугенбергер: „Ако бих морао да се кладим, рекао бих да суд неће наложити велико разбијање.“ Јер такве ствари су у САД изузетно ретке. Шансе за разбијање су испод 50 процената.