Почетна » Историја » Хитлер се плашио да га Руси не ухвате живог

ФСБ објавио тајна документа

Хитлер се плашио да га Руси не ухвате живог

Федерална служба безбедности Русије објавила је нове архивске материјале о самоубиству вође нацистичке Немачке Адолфа Хитлера крајем априла 1945. године. РИА Новости су пренеле документа из истражног досијеа о бившем личном пилоту Хитлера, СС групенфиреру, генерал-потпуковнику полиције Хансу Бауру, који се чува у одељењу ФСБ-а за Новгородску област.

Баурова аутобиографија на немачком језику, са преводом, и његово сведочење на испитивању у НКВД-у у децембру 1945, сада су први пут представљени.

Хитлерове дрхтаве руке

Како је писао током испитивања, све до самог краја априла 1945. Хитлерово уже окружење, које је било поред њега у бункеру Рајхс канцеларије у Берлину, није знало за фирерове коначне намере.

„Тек 30. априла, поподне, позвао ме је заједно са мојим ађутантом, пуковником Бецом. Хитлер ме је дочекао у ходнику и одвео у своју собу. Руковао се са мном и рекао: Баур, желим да се поздравим са вама, желим да вам се захвалим за све године службе““, присећа се бивши пилот.

„Био је веома стар и исцрпљен. Руке су му дрхтале, било ми је јасно да су донели коначну одлуку да изврше самоубиство”, рекао је војник. Хитлер му је рекао да за успомену жели да му поклони своју омиљену слику, Рембрантов портрет краља Фридриха Великог који је висио у његовој соби. Баур је покушао да одврати Хитлера од самоубиства, „јер ће се тада све распасти за неколико сати“.

Плашио се да га Руси не обесе

„Моји војници не могу и не желе више да издрже. Не могу више”, одговорио је Хитлер. Даље је рекао да су „Руси на Потсдамер плацу“ и да би могли да га ухвате живог, наводно користећи гас за спавање. Хитлер је додао да је наредио да се спале његов леш и леш његове супруге Еве Браун. Плашио се да ће бити обешени ради представе, као што су италијански партизани претходно обесили леш вође фашистичке Италије Бенита Мусолинија.

„Једног дана касније мораћу да напишем на свом надгробном споменику – пао је жртва својих генерала“ – то су, како се присећа Баур, биле последње речи Хитлера које је чуо. „Бец и ја смо се ћутке руковали са Хитлером и отишли,“ додао је бивши пилот.

Напуштајући Хитлера, Баур и Бец су отишли ​​да униште папире и припремили се да напусте Рајхс канцеларију. Пар сати након разговора, спаковавши ствари, вратио се у бункер да узме обећани портрет.

„Предњи део приватних просторија био је веома задимљен. Неколико СС стражара је узбуђено трчало горе доле. Питао сам да ли је све готово? Да. Где су лешеви? у башти Царске канцеларије,” написао је Баур.

Био је „изузетно шокиран оним што се догодило“. Баур је покушао да се сети у које време се све догодило. „Када сам се опростио од Хитлера, било је 6-7 сати увече. Вратио сам се у склониште у девет”, присећа се он.

Потрага за вођама Рајха

Уочи битке за Берлин у априлу 1945. године, совјетска војна контраобавештајна служба Смерш је добила задатак да пронађе и ухапси Хитлера и друге вође нацистичке Немачке. Војни контраобавештајци су упали у Рајхстаг и Рајх канцеларију са опремљеним „фирербункером“ у свом дворишту – пажљиво утврђеном, бетонираном подземном грађевином у којој су се Хитлер и министар пропаганде Трећег рајха Јозеф Гебелс крили последњих месеци рата.

Након заузимања бункера 2. маја 1945. почело је мукотрпно прикупљање података о локацијама где се налазе највише вође нацистичке Немачке. Међу сведоцима последњих дана фирера били су начелник одбране сектора „Цитадела“ Вилхелм Монке, шеф Хитлерове личне гарде Ханс Ратенхубер, старији собар Хајнц Линге, лични ађутант Ото Гунше и лични пилот, командант Фирерове „ескадриле“ Ханс Баур.

Њихова поновљена испитивања о околностима Хитлерове смрти сачувана су у материјалима Централног архива ФСБ Русије, Државног архива Руске федерације, као и у одвојеним истражним предметима у којима су држани као ратни злочинци.

Из сведочења очевидаца произилази да су Адолф Хитлер и Ева Браун ивршили самоубиство 30. априла 1945. 1. маја су то учинили Јозеф и Магда Гебелс. Они су претходно убили шесторо своје деце, чије су лешеве совјетски војници пронашли у бункеру.

13. маја 1945. године, припадници контраобавештајног одељења 79. стрељачког корпуса у башти Рајхс канцеларије открили су место сахране угљенисаних лешева Хитлера и Браунове. Аутентичност је накнадно потврђена бројним форензичким медицинским прегледима.

Извор: Политика магазин

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.