Почетна » Слободна зона » Гел против мамурлука за пола сата уклања алкохол из тела

Гел против мамурлука за пола сата уклања алкохол из тела

Револуционарни гел направљен од млечних протеина и наночестица злата могао би ускоро да постане савршено решење за мамурлук тако што ће га потпуно – спречити. Почетни тестови на мишевима показали су обећавајуће резултате, сугеришући ефикасну стратегију за детоксикацију од алкохола.

Иновативни гел развили су истраживачи које су предводили научник за материјале Рафаеле Меценга и нутриционисткиња Ђакси Су са ETH-а у Цириху (Швајцарска). У својој студији, тим је показао да гел са златним тачкицама може да смањи ниво алкохола у крви код пијаних мишева за 40 одсто у року од пола сата.

„Гел помера разградњу алкохола из јетре у црева. За разлику од процеса у којем се алкохол метаболише у јетри, овде се не производи штетни ацеталдехид као међупроизвод”, објашњава Меценга.

Ацеталдехид је једињење одговорно за многе симптоме мамурлука, као што су мучнина, главобоља и убрзан рад срца, пише 7дневно.

Гел катализује разградњу алкохола у цревима у мање отровну сирћетну киселину, избегавајући производњу ацеталдехида.

У студији, пијани мишеви третирани гелом, показали су 40-процентно смањење нивоа алкохола у крви у року од 30 минута, а више од 50-процентно смањење у року од 5 сати.

Штавише, мишеви који су свакодневно добијали гел са алкохолом одржали су бољи и бржи метаболизам масти у јетри и изгубили мање на тежини, у поређењу са мишевима који су добијали само алкохол током десет дана. То указује да би гел могао да ублажи оштећење више органа.

Иако је гел делотворан, важно је напоменути да његова добробит траје само док алкохол остаје у систему за варење. Након што алкохол уђе у крвоток, гел више не може да неутралише његове штетне учинке. Истраживачи ће морати да ураде додатна испитивања како би тестирали гел на људима и развили га до употребљивог производа.

„Најздравије је уопште не пити алкохол. Међутим, гел би могао бити посебно занимљив људима који се не желе потпуно да се одрекну алкохола, а желе да избегну његове негативне”, каже Меценга.

Мамурлук је стање које се обично јавља након конзумирања великих количина алкохола и карактерише га низ непријатних физичких и психолошких симптома. Физички симптоми укључују главобољу, дехидрацију, мучнину, вртоглавицу, умор и слабост, док психолошки симптоми могу укључивати осећај депресије, анксиозности и опште немоћи. Дехидрација је један од главних узрока мамурлука, јер алкохол делује као диуретик, што подстиче избацивање течности из организма. Ово може довести до неравнотеже електролита, што даље узрокује мишићну слабост и грчеве. Алкохол такође може надражити слузницу стомака, што резултира повраћањем и проливом, доприносећи осећају мучнине и стомачних тегоба.

Прекомерна конзумација алкохола такође утиче на спавање, често прекидајући нормалан циклус сна и смањујући квалитет РЕМ фазе, што може довести до осећаја умора чак и након дугог периода спавања. Алкохол утиче и на производњу глукозе у организму, што може резултирати ниским нивоом шећера у крви, доприносећи осећају слабости и тромости. Један од психолошких ефеката мамурлука је анксиозност, која може настати као резултат дисбаланса хемикалија у мозгу изазваног алкохолом. Алкохол стимулише производњу Габа (гама-аминобутерне киселине), која смирује мозак, али такође блокира производњу глутамата, хемикалије повезане са анксиозношћу. Када ефекти алкохола престану, може доћи до прекомерне производње глутамата, што доводи до осећаја тескобе.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.