Почетна » Друштво » ЕУ директива уводи чврсте чепове како би се смањило загађење и подстакла рециклажа

ЕУ обавезује чврсте чепове на пластичним флашама ради заштите животне средине

ЕУ директива уводи чврсте чепове како би се смањило загађење и подстакла рециклажа

Европска обавеза за продају пластичних посуда за пиће са поклопцем који је дизајниран да остане чврсто причвршћен за посуду помоћу поклопца, такозваног чврстог чепа, ступила је на снагу.

Овакав чеп спречава његову дисперзију у животној средини и треба да подстакне потрошаче да га рециклирају заједно са флашом.

Пластичне флаше
Foto: Masca ID

Део пластичне дитективе за једнократну употребу

Ова мера је део пластичне директиве за једнократну употребу из 2019. којом је Брисел забранио продају пластичних производа за једнократну употребу од 2021, од тањира до прибора за јело, укључујући сламке и памучне штапиће.

Мапа пута коју је поставила европска директива сада предвиђа да ће од јула текуће године на снагу ступити и захтеви за пројектовање чепова и поклопаца пластичних посуда за пиће за једнократну употребу, тако да имају мањи утицај на животну средину.

Плаже су преплављене пластичним предметима

Пластичне капице и поклопци су међу пластичним предметима за једнократну употребу који се најчешће налазе на плажама ЕУ, наводи Европска комисија у директиви, а преноси Италија Тудеј.

Додаје се да су они међу пет најбољих предмета пронађених током операција чишћења и надгледања неког отпада. Тешко је тачно проценити обим штете коју наносе животној средини, како копненој тако и морској, али за више од 30 година пронађено је преко двадесет милиона чепова и поклопаца за флаше током активности чишћења плажа широм света.

Ова директива се односи и на картоне од млека или воћних сокова

Примена европске директиве односи се на пластичне флаше, али и композитну амбалажу као што су картони од млека или воћних сокова, док се не односи на посуде веће од три литра, као ни на оне са металним или стакленим поклопцима.

Пластичне флаше
Foto: Masca ID

Државе ЕУ би требало да рециклирају до 90 одсто пластичних боца за једнократну употребу до 2029. године (са средњим циљем од 77 одсто до 2025).

Све залихе флаша које нису у складу са законодавством ЕУ мораће да буду повучене са тржишта. Већ неколико година, компаније у сектору почеле су да се прилагођавају овом новом правилу, што је резултирало да су у многим европским земљама чепови причвршћени за боце већ на тржишту.

Извор: Italy Today, Bizlife.rs

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.