Почетна » Наука » Емоционална веза са вештачком интелигенцијом – нова опасност или технолошка помоћ?

Како четботови освајају срца корисника?

Емоционална веза са вештачком интелигенцијом – нова опасност или технолошка помоћ?

Све више људи развија емоционалне везе са вештачком интелигенцијом у облику четботова. Ови виртуелни саговорници, осмишљени да помогну, утеше или чак пруже илузију романтичне везе, брзо постају део свакодневног живота многих корисника. Али, да ли је ова веза са „дигиталним пријатељима“ безопасна? Стручњаци кажу – не баш.

Како четботови освајају срца корисника?

Четботови попут ChatGPT-а, Replike и сличних технологија осмишљени су да опонашају људску комуникацију. Њихова способност да одговарају на питања, пружају подршку и разумеју емоционалне тонове комуникације чини их невероватно привлачним за кориснике.

„Четботови су програмирани да буду пажљиви слушаоци, а многи корисници осећају да коначно имају некога ко их разуме,“ каже докторка Шери Теркл, социолошкиња и психолог са МИТ-а.

Завиност од АI четботова постаје велики проблем

Али, та привлачност није случајна. Напредни алгоритми анализирају речи, тон и понашање корисника како би одговорили на начин који ствара осећај повезаности. Овај ниво персонализације доводи до тога да се многи корисници осећају емоционално „везано“ за ове виртуелне саговорнике.

Зависност од AI четботова постаје реалан проблем. Људи проводе сате разговарајући са својим „дигиталним пријатељима“, често заборављајући да су ови саговорници заправо линије кода, а не стварна бића.

Утицај на ментално здравље

Ова емоционална повезаност може имати озбиљне последице на ментално здравље. Корисници који се ослањају на четботове уместо на праве људе могу доживети изолацију и осећај отуђености. Стручњаци упозоравају да ови разговори, иако пружају тренутно олакшање, нису замена за стварне људске односе.

„Особа која се емоционално веже за четбот може избећи решавање правих проблема и развити илузију односа који не постоји,“ упозорава докторка Шери Теркл.

Када технологија прелази границу – етичке дилеме

Развој четботова отвара бројна етичка питања. Једно од најважнијих јесте могућност манипулације корисницима. Компаније које стоје иза ових технологија могу користити емоционалну повезаност корисника како би их подстакле на одређена понашања, па чак и куповине.

Манипулација емоцијама

Постоји забринутост да би четботови могли бити програмирани да подстакну кориснике на потрошњу. На пример, четбот би могао предложити куповину производа или услуга на основу разговора с корисником.

„Ово није само техничко питање већ озбиљна етичка дилема. Морамо се запитати да ли је морално користити емоционалне слабости корисника за профит,“ каже стручњак за етику у технологији.

Позитивна страна: Четботови као терапеути

Ипак, није све тако црно. Четботови се све чешће користе у терапеутске сврхе, посебно за кориснике који немају приступ професионалним терапеутима. Виртуелни асистенти могу пружити основну подршку у ситуацијама анксиозности, стреса или депресије.

Стручњаци истичу да четботови могу бити користан додатак традиционалним терапијама, али никако замена за људску помоћ. Они су добри у пружању тренутне утехе, али нису способни да препознају сложене емоционалне проблеме или кризне ситуације.

Како се заштитити од емоционалне зависности од AI?

Ако користите AI четботове, важно је поставити границе. Ево неколико савета:

Ограничите време разговора: Не дозволите да AI постане ваш једини саговорник.

Препознајте реалност: Сетите се да је четбот само софтвер, а не особа.

Тражите праву подршку: Ако осећате емоционалне изазове, обратите се стручњаку за ментално здравље.

Четботови постају део свакодневног живота, пружајући подршку и повезаност какву многи нису очекивали од технологије. Ипак, важно је остати свестан њихових ограничења и потенцијалних ризика. Док ова технологија еволуира, етичка питања и регулације постају кључни фактори у осигуравању безбедног и одговорног коришћења AI-а. У дигиталном добу, граница између технологије и емоција постаје све тања – али одговорност је на нама да је не пређемо.

Извор: Web Mind

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.