Суоснивач Викиликса Џулијан Асанж прихватио је амерички споразум о признању кривице у замену за слободу и одмах напустио Велику Британију.
Викиликс је саопштио да је Џулијан Асанж напустио британски затвор у којем је био затворен 1901. дан. Суд у Лондону пустио је Асанжа уз кауцију и истог дана је оснивач Викиликса одлетео у Аустралију.
Асанж је одлучио да призна кривицу
Како се наводи, тужиоци у САД изјавили су да би он требало ове седмице да призна кривицу за кршење америчког закона о шпијунажи, у споразуму који би могао да му омогући да се врати кући у Аустралију.
Julian calling into Sydney from Stansted airport last night (his day time).#AssangeJet #AssangeFree pic.twitter.com/KIz3cZp498
— Stella Assange #FreeAssangeNOW (@Stella_Assange) June 25, 2024
Амерички тужиоци навели су у судским документима да је Асанж пристао да призна кривицу по једној тачки оптужнице за заверу ради прибављања и обелодањивања поверљивих докумената америчке националне одбране, према поднесцима америчког Окружног суда за Северна Маријанска острва, пренео је Ројтерс.
Он би требало да буде осуђен на 62 месеца затвора који је већ одслужио на саслушању на Сајпану у среду у 9:00 по локалном времену.
Кривично гоњен по Закону о шпијунажи
Викиликс је 2010. објавио стотине хиљада поверљивих америчких војних докумената о ратовима Вашингтона у Авганистану и Ираку, што је највећи безбедносни инцидент те врсте у америчкој војној историји, уз низ дипломатских депеша.
Асанж је оптужен за време администрације бившег председника Доналда Трампа због масовног објављивања тајних америчких докумената, које је процурила Челси Менинг, бивши аналитичар америчке војне обавештајне службе која је такође кривично гоњена по Закону о шпијунажи.
Провео је 7 година у Амбасади Еквадора у Лондону
У страху од екстрадиције у Сједињене Америчке Државе, Асанж је провео седам година у Амбасади Еквадора у Лондону. Избачен је са тог места 2019. године када је, под новим председником, Еквадор укинуо његов азил. Активиста је одмах ухапшен од стране британске полиције и потом провео пет година у затвору Белмарш, већи део времена у самици, након што је проглашен кривим за бекство уз кауцију.
Асанжов правни тим, породица и сарадници описали су услове у Белмаршу као „мучење“ и упозорили да му се здравље значајно погоршало иза решетака.
2012. године, суоснивач Викиликса водио је емисију ‘Свет сутрашњице’ на РТ-у. Током 12 епизода, програм је покривао бројне жестоко дискутоване теме, са гостима као што су лидер Хезболаха Хасан Насралах, бивши затвореник Гвантанамо Беја Моазам Бег и бивши пакистански премијер Имран Кан.
Аустралијска влада жели да се Асанж врати кући
Аустралијска влада жели да се Џулијан Асанж врати кући, рекао је премијер Ентони Албанезе, након што му је УК одобрило кауцију уочи очекиваног признања кривице у америчком суду, што је део договора који би требало да га ослободи.
Говорећи о вестима са посланицима, Албанезе је поновио да „нема ничега што би се добило његовим даљим затвором и желимо га код куће у Аустралији.“
Високи аустралијски званичници, укључујући високог комесара у УК Стивена Смита и амбасадора у САД Кевина Рада, помогли су у обезбеђивању његовог ослобађања и прате Асанжа, додао је.
Одбијао посете аустралијских конзула
Министарка спољних послова Пени Вонг рекла је парламенту да је у првим годинама свог проблема у УК Асанж одбијао посете аустралијских конзуларних службеника, али је прошле године пристао да се укључи у сарадњу са владом. Смит се са њим састајао неколико пута од тада, рекла је.
Авион за који се верује да превози Асанжа стигао је у Тајланд и слетео на међународни аеродром Дон Муеанг северно од Бангкока ради пуњења горива и снабдевања, према локалним званичницима. Очекује се да ће наставити пут ка Сајпану.
Комонвелт Северних Маријана је америчка територија. Локација је изабрана од стране Асанжовог тима одбране због удаљености од континенталног дела САД и близине Аустралији, преносе медији позивајући се на судске списе.
Признаће кривицу за привављање и објављивање информација
Асанж ће наводно признати кривицу за једну тачку завере за прибављање и објављивање информација о америчкој националној одбрани у замену за казну која покрива време проведено у британском притвору.
Издавач се суочавао са ефективном доживотном казном у САД по оптужбама које се односе на сарадњу Викиликс-а са Челзи Менинг. Асанжове присталице га називају жртвом прогона, која је мета због откривања криминалних активности САД и њених савезника, укључујући објављивање докумената добијених преко Менинг.