Тун је, наводе, обећао да ће посетити тзв. Косово, а успут је захвалио на позиву на састанак и вечери. Пријатељ албанске заједнице у САД. Ветар у леђа. Про-албански глас, неке су од реакција у медијима из Приштине и Тиране поводом тога што је републикански сенатор Џон Тун из Јужне Дакоте недавно изабран за лидера републиканаца у Сенату америчког конгреса.
Из паналбанске федерације „Ватра“ са седиштем у САД, која тамо „послује“ 122 године, и слови за упориште Албанаца у Америци, саопштили су да је „Тун пријатељ федерације“.
„Фантастична вест за све Албанце. ‘Ватра’ ће као национална институција блиско сарађивати са америчким институцијама у корист националног питања албанске заједнице у САД. Албанско питање у Сенату добиће снажан глас, захваљујући федерацији ‘Ватра'“, саопштила је „Ватра“.
Уз саопштење је приложена и пригодна фотографија која можда говори више од хиљаду речи: на њој су новоизабрани лидер републиканаца у Сенату Џон Тун и председник „Ватре“ др Ељми Бериша. Обојица насмејани, осмеси од увета до увета а ту је и чврст стисак руке.
Фотографија је настала, пише, на састанку који су одржали у јулу, а очигледно је протекао у пријатељској атмосфери.
Ово није био једини такав састанак који је у скорије време Тун имао са представницима албанске заједнице у САД.
Активисти и представници албанске заједнице у САД, почетком новембра, похвалили су се да су се састали са својим, како су рекли, америчким пријатељем Џоном Туном и његовом супругом.
Састанак је организовао, према изворима на албанском језику, познати албански активиста у САД Џим Џема, а одржан је ресторану „Алора“ на Менхетну који је у власништву албанског активисте Халила Ахметаја. „На састанку подршке сенатору Туну разговарало се о ситуацији на тзв. Косову. Џема и остали активисти затражили су од америчког сенатора да помогне тзв. Косову, посебно када је реч о чланству тзв. Косова у НАТО“, истиче се.
Извесни Вехби Бајрами је у име албанско-америчког листа „Илирија“ уручио Туну документ у коме се резимира ситуација на тзв. Косову и у коме су наведени захтеви албанско-америчке заједнице у САД у вези са америчком спољном политиком, а истиче се и значај који има албанска заједница у САД.
Од америчког сенатора, између осталог, представници албанске заједнице затражили су да се пред лице правде изведу они који су наводно силовали албанске жене током рата на КиМ, а спомињали су и случај браће Битићи.
Тун је, наводе, обећао да ће посетити тзв. Косово, а успут је захвалио на позиву на састанак и приредили вечеру.
„Свеалбанској“ радости, која полако поприма обрисе хистерије, за сада се не назире се крај. Пре него што су се одушевили избором Џона Туна за лидера републиканаца у Сенату, нарочито су се обрадовали најави новоизабраног председника САД Доналда Трампа да ће именовати бившег директора Националне обавештајне агенције (ДНИ) Џона Ретклифа за новог директора америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА).
Видели смо фотографије на којима Ретклиф рукама показује знак двоглавог орла, симбола „велике Албаније“, а медији из Приштине су подсетили на његове везе са албанском заједницом у САД, као и да се током првог Трамповог мандата Ретклиф састајао са председником Алијансе за будућност Косова Рамушом Харадинајем.
Албанска заједница буја попут корова у Сједињеним Америчким Државама. Стога и не чуди што што се малтене из дана у дан, албански медији са седиштем у Приштини и Тирани, али и САД, посебно након Трампове победе, хвале неким америчким пријатељем.
Та пријатељства, вероватно, подмазана су и албанским новцем, али за Албанце који сањају великоалбанске снове, ништа није скупо.