Почетна » Геоаналитика » Џефри Сакс: Америчка влада злоупотребљава долар у геополитичким конфликтима

Инструментализација долара

Џефри Сакс: Америчка влада злоупотребљава долар у геополитичким конфликтима

Америчка влада је инструментализовала долар, уместо да он служи као средство размене или чувар вредности, изјавио је награђивани амерички економиста и аналитичар јавних политика Џефри Сакс.

Састанак BRICS-а у Москви

Сакс је ту изјаву дао у четвртак, током свог обраћања путем видео линка на састанку министара финансија и гувернера централних банака BRICS-а. Званичници су се окупили у Москви како би разговарали о унапређењу међународног монетарног и финансијског система, уочи самита BRICS-а 2024 који ће се касније овог месеца одржати у Казању.

Самит БРИКС-а
Foto: Africa News

Замрзавање имовине као облик санкција

Према речима економисте, инструментализација долара је очигледно присутна кроз заплену замрзнуте руске имовине. Такође је поменуо замрзавање државних средстава Ирана, Венецуеле, Авганистана и других земаља од стране америчке владе.

Америчке санкције Венецуели
Foto: Orinoco Tribune

Санкције против Русије

САД и њихови савезници замрзли су око 300 милијарди долара имовине руске централне банке, од којих се око 5 милијарди налази у америчким банкама, као део санкција повезаних са Украјином. У априлу је председник Џо Бајден потписао закон који дозвољава заплену руских средстава која се налазе у САД и њихово пребацивање у фонд за обнову Украјине. Такође, Џо Бајден је увео о и највећој економској сили на свету у овом тренутку, Кини.

Ограничења долара као платног система

„Не можете користити долар као механизам за плаћање“, рекао је Sachs, када председник сам може да потпише наређења и заплени милијарде долара руске имовине. Америчка валута је постала „инструмент агресивне политике“, закључио је.

Апел америчкој влади

„Говорио сам својој влади последњих 15 година ‘Престаните то да радите, ово је лудо, уништићете поверење у долар.’ Не можете наставити са оваквим системом, није реч само о Русији.“

Кинеска трговина под претњом санкција

Он је истакао да Кина жели да има нормалну трговину без претњи америчких санкција, али иако су кинеске банке део SWIFT система, оне морају да се повинују из страха да ће бити искључене из међународне финансијске мреже.

Америчке санкције Кини
Foto: Financial Times

Такође, амерички председник Џо Бајден је увео огромне тарифе највећој економској сили на свету, односно на увоз кинеских производа. Све то се одражава на долар као средство геополитичке моћи САД.

Потреба за алтернативама

„Дакле, поента је да су нам потребне алтернативе, то је јасно“, рекао је Sachs. „Наравно, земљама су потребни механизми плаћања који нису везани за долар. Биће нам потребне брзе, специјалне институције које нису укључене у доларов систем плаћања… институције које не могу бити директно санкционисане…“

Најбоље решење: повратак разума у америчку политику

Економиста је нагласио да би „најбоља алтернатива била ако би се САД опоравиле, повратиле разум, пристојност и законитост, те престале да намећу једностране санкције.“

Незаконитост америчких потеза

Поступци САД су „апсолутно неисправни“ и незаконити по стандардима међународног права и Повеље УН, рекао је Сакс, који је такође председник UN Sustainable Development Solutions Network-а.

Извор: RT.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.