Бањалука ‒ На 25. фестивалу културе и уметности Истанбул‒Бујукчекмече у Турској, Ансамбл народних игара и песама (АНИП) „Веселин Маслеша” из Бањалуке суочио се с непријатном ситуацијом.
Организатори ове међународне манифестације, која обично представља прилику за размену култура и традиција, забранили су бањалучком ансамблу истицање заставе Републике Српске.
Обележје ентитета било је истакнуто уз заставу БиХ
Обележје ентитета, као и обично, било је истакнуто уз заставу БиХ. То је устаљена пракса овог друштва при наступима по свету.
Заправо, од самог почетка фестивала, чланове „Маслеше” задиркивали су због заставе Републике Српске. „Прва два дана смо провели активности под заставом БиХ, коју су нам организатори доделили иако имамо своје репрезентативне заставе. На дефилеу кроз Бујукчекмече онемогућено нам је истицање заставе Републике Српске уз заставу Босне и Херцеговине”, наводе из „Маслеше”.
Када је ситуација ескалирала?
Ситуација је ескалирала на том дефилеу када су организатори, укључујући и политичке актере, тражили да ансамбл преда заставу Републике Српске која би била враћена по повратку у хотел.
Похвалили су се како заставу нису предали упркос притисцима и инсистирањима од стране организатора. Директор бањалучког ансамбла је у знак протеста напустио догађај, док су чланови друштва одлучили да ипак прошетају предвиђеном рутом, али у знак протеста без свирања и песме.
Двоструки аршини
„На наше питање како се може истицати застава такозваног Косова, које је саставни део Републике Србије, иако ниједан КУД из те регије не учествује на фестивалу, слегали су раменима и измицали се у журби”, говоре у овом друштву.
Подсећају како „Маслеша” већ деценијама промовише традицију ових простора, укључујући сва три конститутивна народа, те да у склопу својих активности носи и обележја Српске уз, како су нагласили, и јасна обележја БиХ како пропозиције светске организације фолклорних фестивала (ЦИОФФ) и налажу.
Никада до сада КУД „Маслеша“ није имало проблеме овакве природе
Кажу да од првог послератног представљања широм света истичу обе заставе и да никада до сада нису имали проблема. „Најљубазније смо покушали објаснити да се ради о формалној ствари, званичним обележјима нашег ентитета”, наводе из КУД-а.
Сарајевско „Ослобођење” о овом догађају извештава као о скандалу који је приредила „Маслеша” јер су, како наводи овај медиј, покушали пронети заставу РС заједно са заставом БиХ.
Огласили се Додик и Станивуковић
Председник РС Милорад Додик је подржао чланове „Маслеше” и истакао да је „поносан на њих јер нису дозволили одузимање заставе”.
„Срећан сам када видим младе људе који јасно показују љубав према Српској и који је достојанствено представљају и бране”, написао је Додик на „Иксу”.
Подржавам делегацију Ансамбла народних игара и пјесама „Веселин Маслеша“ Бањалука и поносан сам на њих јер нису дозволили одузимање заставе Републике Српске на 25. фестивалу културе и умјетности у Истанбулу.
„Веселин Маслеша“ је ансамбл од републичког значаја. Срећан сам када…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) July 28, 2024
Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић најавио је пријем за чланове „Маслеше” по повратку из Турске. „Ваше достојанство и понос, као и професионализам и оданост нашим вредностима, светли је пример који заслужује највише похвале”, навео је Станивуковић.
Овакав пропуст је недопустив
Директор „Маслеше” Немања Кнежевић рекао је за Радио-телевизију РС да је фестивал у Турској један од најбољих на свету и да је овакав пропуст недопустив.
„Приликом доласка на фестивал поједини из организације питали су из којег дела БиХ долазимо, исламског или хришћанског. Ми смо појаснили да долазимо из Републике Српске. Мислим да је ту негде био корен проблема”, рекао је Кнежевић.