Почетна » Историја » Дан када је Алојзије Степинац позвао свештенство да бране НДХ

Дан који је променио ток Српске историје

Дан када је Алојзије Степинац позвао свештенство да бране НДХ

Алојзије Степинац, загребачки надбискуп током Другог светског рата, имао је кључну улогу у подршци Независној Држави Хрватској (НДХ) и њеном усташком режиму. Његова сарадња са властима НДХ обухватала је јавну подршку, организацију свештенства и директну комуникацију са врхом усташке власти.

Рани контакти са усташким вођством

Већ 12. априла 1941. године, док су се још водиле борбе са немачким и италијанским трупама, Степинац је посетио Славка Кватерника, тадашњег „војсковођу“ НДХ, и честитао му на успостави нове државе. Неколико дана касније, 16. априла, примио је Анту Павелића у званичну посету и приредио вечеру за усташке емигранте у надбискупском двору.

Позив свештенству на сарадњу

Дана 28. априла 1941. године, Степинац је издао окружницу свештенству загребачке надбискупије, позивајући их да сарађују са властима НДХ и подстичу вернике на исту. У тој окружници, НДХ је назвао „католичком државом“ и истакао потребу за њеним очувањем.

Након бискупске конференције 26. јуна 1941. године, Степинац је предводио католички епископат у аудијенцију код Павелића, где су му изразили лојалност и подршку. Ова сарадња резултирала је тиме да је преко стотину свештеника активно учествовало у раду усташких власти, укључујући организацију логора, табора и других институција.

Свештеници који су активно учествовали у злочинима

Под утицајем Степинчевих позива и опште политике Католичке цркве у НДХ, велики број свештеника је не само подржавао, већ активно учествовао у прогону и уништавању српског народа. Навешћемо нека од најважнијих имена:

Мијо Бабић

Фра Мијо Бабић био је један од најпознатијих фрањеваца-усташа. Познат је као организатор присилних покрштавања Срба у Лици, Босни и Херцеговини. Био је и члан Уреда за вјерска питања у Влади НДХ и активно је радио на плановима масовне конверзије Срба у католичанство, што је често био увод у истребљење.

Томислав Филиповић – Мајсторовић

Фра Томислав Филиповић, познат под надимком „фра Сотона“, био је католички свештеник који је постао један од најсвирепијих управника логора Јасеновац. Одговоран је за масовна убиства у самом логору, где је директно учествовао у клањима и мучењима затвореника.

Томислав Филиповић Мајсторовић
Foto: Jadovno 1941 / Fra Sotona

Сотонић Гргур

Фра Сотонић Гргур био је активан у присилним покрштавањима и организацији прогона Срба на подручју западне Босне. Он је био један од оних који су сарађивали са локалним усташким заповедницима у припремању масакра над цивилним становништвом.

Јулије Морачевић

Фра Јулије Морачевић, жупник из Дервенте, био је умешан у убијање и присиљавање Срба на прелазак у католичку веру. Његов рад је директно допринео уништавању српске заједнице на том подручју.

Фра Бруно Кларић

Фра Бруно Кларић, жупник у Чапљини, активно је учествовао у организовању прогона Срба из Херцеговине. Свједоци су навели да је лично присуствовао ликвидацијама и надгледао акције спаљивања српских села у околини.

Фра Лео Петрековић

Фра Лео Петрековић био је један од најближих сарадника усташког режима у Госпићу. Организовао је покрштавања под присилом и био умешан у припрему транспорта Срба у логор Јадовно, где је велики број жртава зверски ликвидиран.

Фра Јосип Шалић

Фра Јосип Шалић, жупник из Оточца, био је познат по својим проповедима у којима је позивао на истребљење „шизматика“ (како су често звали Србе). Његове активности су укључивале учешће у формирању локалних усташких милиција које су изводиле масакре у долини реке Гачак.

Организована покрштавања као увод у погроме

Током лета 1941. године, по налогу Павелићеве власти и уз подршку Степинца, католички свештеници су у великом броју спроводили такозвана „масовна покрштавања“ Срба, нарочито на подручју Лике, Баније, Кордуна и Славоније. Често би се након покрштавања — чак истог дана — усташе враћале и побиле целе породице које су на силу преведене у католичку веру.

Један од таквих случајева забележен је у Глини, где је 1941. године у храму Светог пророка Илије побијено више од 260 Срба након присилног покрштавања. Бројни извори наводе да су у припреми тих акција учествовали локални католички свештеници у координацији са усташким властима.

Има их наравно још много, али ово су нека од најважнијих имена.

Подршка организацијама које су спроводиле терор

Степинац и Католичка црква у НДХ подржавали су не само појединце већ и читаве верске заједнице које су се ставиле у службу усташког режима. Многи манастири и жупе служили су као места за покрштавање Срба под претњом смрћу, а неки су коришћени и као привремени сабирни логори пре депортације у Јасеновац, Сисак или Стара Градишка.

Вођење у Јасеновац
Фото: компасинфо.рс / Вођење у Јасеновац

Поред покрштавања, постојали су и случајеви када су католички свештеници, обучени у униформе усташа, лично учествовали у пљачки, паљењу села и масовним убиствима, посебно у подручјима Кордуна, Баније, Лике и Херцеговине.

Католичка црква је Степинца представила као жртву комунизма

Иако је након рата Католичка црква покушала да Степинца прикаже као „жртву комунистичког прогона“, бројни документи, сведочења и анализа његовог понашања током рата недвосмислено показују да је његова одговорност за страдање Срба у НДХ веома велика.

Његов позив свештенству да брани НДХ био је не само политички акт, већ и охрабрење за масовне злочине који су уследили.

Писма папи и ставови према Србима

У писму папи Пију XII од 16. маја 1941. године, Степинац је навео да се води „очајна борба на живот или смрт између шизме представљене у српству и католичанства представљеног у Хрватима“. Такође је изразио жељу да се Хрватска претвори у католичку земљу, уз подршку власти НДХ.

Након масакра у Глини, где су усташе убиле око 260 Срба, Степинац је 14. маја 1941. године упутио писмо Павелићу, изражавајући забринутост због убистава без суђења, али је истовремено навео да су „Срби у ових двадесет година своје владавине починили озбиљне злочине“.

Улога у војсци и црквеним организацијама

Почетком 1942. године, Ватикан је именовао Степинца за апостолског војног викара Павелићевих усташа и домобрана. Он је тада именовао домобранске душебрижнике и поделио им жупничку јурисдикцију.

Његови заменици били су свештеници Стјепан Вучетић и Вилим Цецеља, истакнути усташе. Војни свештеници су имали важну улогу у подстицању припадника хрватских оружаних снага на вршење масовних злочина над Србима.

Такође, као председник бискупских конференција, Степинац је управљао организацијама попут „Католичке акције“, „Великог крижарског братства“ и „Домогоја“, које су активно сарађивале са усташама и учествовале у успостављању усташке власти.

Осуда и каснији период

Након рата, 11. октобра 1946. године, Степинац је осуђен на 16 година затвора због сарадње са усташким режимом, укључујући позивање свештенства на сарадњу са НДХ и подршку усташким властима.

Ове чињенице указују на то да је Алојзије Степинац активно подржавао НДХ и позивао католичко свештенство да учествује у њеном очувању и унапређењу, што је оставило дубок траг у историји региона и пре свега траг у историји српског народа који је у свирепим злочинима изгубио преко милион људи.

Извор: Србин.инфо, Печат, Вечерње Новости, РТС,

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.