Почетна » Економија » Да ли знате колико се годишње прокријумчари злата из Африке?

Главне дестинације су УАЕ, Турска и Швајцарска

Да ли знате колико се годишње прокријумчари злата из Африке?

Злато вредности више десетина милијарди долара се прокријумчари годишње из Африке, а већина заврши у Уједињеним Арапским Емиратима, где се рафинира и продаје купцима широм света – наводи се у извештају објављеном у петак.

Злато вредности веће од 30 милијарди долара, или више од 435 метричких тона, прокријумчарено је из Африке само 2022. године – наводи се у извештају који је објавио „Свисејд“ (Swisaid), група за помоћ и развој са седиштем у Швајцарској. Главне дестинације за афричко злато биле су Уједињени Арапски Емирати, Турска и Швајцарска.

Аутори извештаја су рекли да је њихов циљ да трговину афричким златом учине транспарентнијом и да изврше притисак на факторе у тој делатности да учине више да би се залихе злата могле пратити, а ланци снабдевања били одговорнији.

„Надамо се да ће ово побољшати услове живота локалног становништва и услове рада занатских рудара широм Африке“ – рекао је Иван Шулц, један од аутора извештаја, за Асошијетед прес.

Foto: Gledaj.rs

Злато које није декларисано

Извештај је открио да између 32 одсто и 41 одсто злата произведеног у Африци није декларисано. У 2022. години, Гана је била највећи произвођач злата у Африци, а следе Мали и Јужна Африка – наводи се у саопштењу.

УАЕ су далеко највеће  одредиште за кријумчарено злато – наводи се у извештају, где је завршило око 405 метричких тона непријављене производње из Африке. Током десетогодишњег периода 2012-2022. та количина је износила 2.569 метричких тона злата, у вредности од око 115 милијарди долара.

Foto: Reuters

Све више кријумчареног злата

У извештају се наводи да се јаз између увоза и извоза УАЕ из афричких земаља током година повећавао, што значи да се количина злата прокријумчареног из Африке повећала током протекле деценије. На пример, са 234 метричке тоне 2020. на 405 тоне 2022.

Швајцарска, један од главних купаца афричког злата, увезла је 21 метричку тону непријављеног злата из Африке 2022. године – наводи се у извештају. Реална цифра би могла бити много већа ако би се у обзир узело и афричко злато увезено преко трећих земаља – наводи се у извештају, али када се злато преради, практично је немогуће пратити његов ток до коначног одредишта.

Foto: Mining.com

База података Уједињених нација о трговини робом која садржи детаљну статистику увоза и извоза, показује да је Швајцарска главни купац злата из УАЕ. „Набавка злата из УАЕ је ноторно ризична“ – наводи се у извештају у којем су описане тешкоће при утврђивању порекла рафинисаног злата.

Предузети кораци против кријумчарења

Званичник из Канцеларије за медије Владе УАЕ је рекао да је та земља предузела значајне кораке против кријумчарења злата и ризика које оно представља. Наставак раста тржишта злата УАЕ одражава поверење међународне заједнице у његове процесе – рекао је тај званичник.

Влада Швајцарске ;је свесна изазова у идентификацији порекла злата и да је увела мере за спречавање илегалних токова – ;рекао је Фабијан Мајенфиш, портпарол Државног секретаријата за економске послове.

Извештај је упоредио податке о извозу афричких земаља с подацима о увозу ванафричких земаља, заједно са другим прорачунима. Међу препорукама је позив афричким државама да формализују занатско и мало рударство и појачају граничну контролу. Уз то су ванафричке државе позване да објаве идентитет земаља порекла и земаља отпреме увезеног злата и да раде са властима на идентификацији незаконитих токова злата.

Извор: bizlife.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.